| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 10th Gen Comet Lake |
| Model | BX8070110700K |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | i7-10700K |
| Lithography | 14 nm |
| Performance | |
| Number of Cores | 8 |
| Number of Threads | 16 |
| Processor Base Frequency | 3.80 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.10 GHz |
| Cache | 16 MB Intel Smart Cache |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency | 5.10 GHz |
| TDP | 125 W |
| Configurable TDP-down Frequency | 3.50 GHz |
| Configurable TDP-down | 95 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | DDR4-2933 |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 45.8 GB/s |
| ECC Memory Supported | No |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Base Frequency | 350 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.20 GHz |
| Graphics Video Max Memory | 64 GB |
| 4K Support | Yes, at 60Hz |
| Max Resolution (HDMI 1.4) | 4096x2160@30Hz |
| Max Resolution (DP) | 4096x2304@60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096x2304@60Hz |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel InTru 3D Technology | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Device ID | 0x9BC5 |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16, 2x8, 1x8 2x4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 16 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1200 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015D |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Thermal Velocity Boost | No |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel vPro Platform Eligibility | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Transactional Synchronization Extensions | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes with Intel ME |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent performance - Matthew, 6 July 2021
I made the leap finally upgrading my old 2nd gen i7 2600k to this. I can't even really put into words how much better my pc is performing, Escape from Tarkov went from a stuttery nightmare to smooth and fluid. If you were like me and are sitting on an ancient Intel CPU or just an old CPU in general and can afford to pickup this, do it, you will not regret it, especially considering the bargain you get at Wootware for this beast.
- Highly recommend - Todd, 17 November 2020
Great CPU, handles all games and programs with ease.
Would buy again - Great CPU. Extremely fast - Timothy, 16 September 2020
This is a great CPU. Use it for gaming and development. Doesn't even break a sweat on the latest games (Like Flight Simulator 2020). Very happy, would buy again
Intel BX8071514700KF Core i7-14700KF 20-Core 5.60GHz Raptor Lake-...
In stock with WootwareR8,070.00
R7,199.00
Save: R 871!
Intel BX8071512700K Core i7-12700K 12 Core 3.6GHz 10nm Alder Lake...
Contact for AvailabilityR7,432.00
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,399.00
Save: R 2,600!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Western Digital WDS200T4G0E WD Green SN3000 2TB M.2 2280 PCIe 4.0...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,399.00
Save: R 2,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,999.00
Save: R 2,000!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
Palit GeForce RTX 5070 Infinity 3 NE75070019K9-GB2050S 12GB GDDR7...
In stock with WootwareR15,799.00
R12,499.00
Save: R 3,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Seagate ST18000NM000J Exos X18 Standard Model FastFormat (512e/4K...
Contact for AvailabilityR11,180.00
XPG AX4U320016G16A-DT50 SPECTRIX D50 RGB 32GB (2x16GB) DDR4-3200M...
In stock with WootwareR6,699.00
R5,999.00
Save: R 700!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
















