| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 15th Gen Arrow Lake S |
| Model | Core Ultra 7 265 (BX80768265) |
| CPU Specifications | |
| Total Cores | 20 |
| Performance-cores | 8 |
| Efficient-cores | 12 |
| Total Threads | 20 |
| Max Turbo Frequency | 5.3GHz |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency | 5.3GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6GHz |
| Performance-core Base Frequency | 2.4GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 1.8GHz |
| Cache | 30MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 36MB |
| Processor Base Power | 65W |
| Maximum Turbo Power | 182W |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) on CPU | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by CPU | OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| CPU Lithography | TSMC N3B |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 192 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 6400 MT/s |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| ECC Memory Supported | Yes |
| GPU Specifications | |
| GPU Name | Intel Graphics |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.95 GHz |
| GPU Peak TOPS (Int8) | 8 |
| Graphics Output | DP2.1 UHBR20, HDM2.1 FRL 12GHz, eDP1.4b |
| Xe-cores | 4 |
| Max Resolution (HDMI) | 4K @ 60Hz (HDMI 2.1 TMDS) 8K @ 60Hz (HDMI2.1 FRL) |
| Max Resolution (DP) | 8K @ 60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4K @ 60Hz |
| DirectX Support | 12 |
| OpenGL Support | 4.5 |
| OpenCL Support | 3 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| # of Displays Supported | 4 |
| Device ID | 0x7D67 |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) on GPU | Yes |
| NPU Specifications | |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS (Int8) | 13 |
| Sparsity Support | Yes |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| Expansion Options | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max # of DMI Lanes | 8 |
| Intel Thunderbolt 4 | Yes |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 5.0 And 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16+2x4, 2x8+2x4, 1x8+4x4 |
| Max # of PCI Express Lanes | 24 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1851 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2022C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Advanced Technologies | |
| Intel Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel Gaussian & Neural Accelerator | 3.5 |
| Intel Thread Director | Yes |
| Intel Speed Shift Technology | Yes |
| Intel Thermal Velocity Boost | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel vPro Eligibility | Intel vPro Enterprise, Intel vPro Platform |
| Intel Hardware Shield Eligibility | Yes |
| Intel Threat Detection Technology (TDT) | Yes |
| Intel Active Management Technology (AMT) | Yes |
| Intel Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Intel Remote Platform Erase (RPE) | Yes |
| Intel One-Click Recovery | Yes |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | Yes |
| Intel Total Memory Encryption - Multi Key | Yes |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBEC) | Yes |
| Intel Stable IT Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Virtualization Technology with Redirect Protection | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent CPU - Wynand, 15 November 2025
It runs at 24 watt idle and 46 degrees celcius. It has a Intel fan included. 20 threads. You can play basically any game using its newly built-in GPU technology, but running it raises the CPU temperature to 68 degrees and beyond and you have to lower the graphics performance settings. It can't deliver the same FPS as modern purposely built graphics cards. I mainly use it for data processing, where it delivers a high performance with very impressive low power consumption. A great low cost high performance CPU.
Intel BX80768270K Core Ultra 7 270K Plus 24-Core 5.50GHz Arrow La...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,199.00
Save: R 1,800!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Crucial CT1000P310SSD8 P310 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
In stock with WootwareR5,599.00
R3,999.00
Save: R 1,600!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 PRO White 240mm Liquid CPU Cooler
Contact for AvailabilityR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!

















