Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 15th Gen Arrow Lake S |
| Model | Core Ultra 7 265F (BX80768265F) |
| CPU Specifications | |
| Total Cores | 20 |
| Performance-cores | 8 |
| Efficient-cores | 12 |
| Total Threads | 20 |
| Max Turbo Frequency | 5.3GHz |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency | 5.3GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6GHz |
| Performance-core Base Frequency | 2.4GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 1.8GHz |
| Cache | 30MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 36MB |
| Processor Base Power | 65W |
| Maximum Turbo Power | 182W |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) on CPU | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by CPU | OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| CPU Lithography | TSMC N3B |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 192 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 6400 MT/s |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| NPU Specifications | |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS (Int8) | 13 |
| Sparsity Support | Yes |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| Expansion Options | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max # of DMI Lanes | 8 |
| Intel Thunderbolt 4 | Yes |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 5.0 And 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16+2x4, 2x8+2x4, 1x8+4x4 |
| Max # of PCI Express Lanes | 24 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1851 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2022C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Advanced Technologies | |
| Intel Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel Gaussian & Neural Accelerator | 3.5 |
| Intel Thread Director | Yes |
| Intel Speed Shift Technology | Yes |
| Intel Thermal Velocity Boost | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | Yes |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBEC) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
Intel BX80768270K Core Ultra 7 270K Plus 24-Core 5.50GHz Arrow La...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,199.00
Save: R 1,800!
Customers Who Bought This Also Bought
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX240 PRO White 240mm Liquid CPU Cooler
Contact for AvailabilityR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Crucial CT1000P310SSD8 P310 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
In stock with WootwareR5,599.00
R3,999.00
Save: R 1,600!
GeIL GAMST532GB6000C38BDC Gemini RGB TUF Gaming AMD Edition 32GB(...
Contact for AvailabilityR7,157.00

















