Customers Who Viewed This Product Purchased
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
Stock Coming SoonR8,299.00
R5,799.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
Stock Coming SoonR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,799.00
R7,999.00
Save: R 1,800!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR12,999.00
R11,799.00
Save: R 1,200!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,799.00
R11,999.00
Save: R 5,800!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,499.00
R15,999.00
Save: R 9,500!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,199.00
R8,499.00
Save: R 1,700!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,499.00
R14,499.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 32G...
In stock with WootwareR18,799.00
R12,799.00
Save: R 6,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | NUC 12 Pro Kit NUC12WSHi5 |
| Model | RNUC12WSHi50000 |
| Supported Operating Systems | Windows 11 Home |
| Windows 11 Pro | |
| Windows 10 Home | |
| Windows 10 IoT Enterprise | |
| Windows 10 Pro | |
| Red Hat Linux | |
| Ubuntu 20.04 LTS | |
| Board Form Factor | UCFF (4" x 4") |
| Socket | Soldered-down BGA |
| Internal Drive Form Factor | M.2 SSD & 2.5" Drive |
| Processor | |
| Model | Core i5-1240P |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.30GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.40GHz |
| Efficient-cores | 8 |
| Performance-cores | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 12MB Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size | 64GB |
| Memory Type | DDR4-3200 1.2V SODIMMs |
| Number of Memory Channels | 2 |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Output | Dual HDMI 2.0b w/HDMI CEC, Dual DisplayPort 1.4a via Type-C |
| Displays Supported | 4 |
| Expansion Options | |
| PCI Express Revision | Gen 4 (m.2 22x80 slot) |
| Gen 3 (otherwise) | |
| PCI Express Configurations | PCIe x4 Gen 4: M.2 22x80 (key M) |
| PCIe x1 Gen 3: M.2 22x42 (key B) | |
| PCIe x1: M.2 22x30 (key E) | |
| M.2 Card Slot (wireless) | 22x30 (E) |
| M.2 Card Slot (storage) | 22x80 NVMe (M) |
| 22x42 SATA (B) | |
| I/O Specifications | |
| USB Configuration | Front: 2x USB 3.2 |
| Rear: 2x USB 4 (Type-C), 1x USB 3.2, 1x USB 2.0 | |
| Internal: 1x USB 3.2 on m.2 22x42 (pins), 2x USB 2.0 (headers) | |
| Total Number of SATA Ports | 1 |
| Integrated LAN | Intel Ethernet Controller i225-V |
| Integrated Wireless | Intel Wi-Fi 6 AX211 |
| Integrated Bluetooth | Yes |
| Additional Headers | Front_panel (PWR, RST, 5V, 5Vsby, 3.3Vsby) |
| Internal 2x2 Power Connector | |
| Thunderbolt Ports | 2x Thunderbolt 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









