
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | InWin |
| Series | 327 Series |
| Model | 327 Black (IW-CS-327BLK-3AL120) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Tempered Glass (side), fine mesh (front) |
| Front I/O | 1x USB 20Gbps Type-C Port |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 1x 3.5mm Microphone Audio Jack | |
| Motherboard Support | Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 4x Vertical PCI Slots |
| Drive Bays | 1x 2.5/3.5" Drive Bay (Top mount) |
| 2x 2.5" Drive Bays (Mounted on motherboard tray) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 391.5 x 188 x 381mm (D x H x W) |
| Weight | 7.0kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 2x Pre-Installed InWin Luna AL120 ARGB PWM 120mm Fans (Front Intake) |
| Bottom | N/A |
| Rear | 1x Pre-Installed InWin Luna AL120 ARGB PWM 120mm Fan (Exhaust) |
| Fan Support | |
| Front | 2x 120mm fans |
| Bottom | 2x 120mm fans |
| Rear | 1x 120mm |
| Radiator Support | |
| Front | 240mm support |
| Bottom | N/A |
| Rear | 120mm support |
| Clearance | |
| Motherboard Tray Width | N/A |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 160mm |
| GPU Length Limitation | Up to 290mm |
| PSU Length Limitation | Up to 160mm with cables |
| Cable Management | Yes, behind motherboard tray |
| General | |
| Dust Filters | Yes, bottom removable filter, mesh front panel |
| Chassis Lighting | Yes, Front logo panel is ARGB compatible with 3-pin 5V ARGB Headers |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Montech King 15 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black Micro-ATX Mi...
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
Lian Li G99.A3X-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass Black Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
NZXT CC-H52FB-01 H5 Flow 2024 Dark Tinted Tempered Glass Black SG...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,199.00
Save: R 1,000!
Montech AIR 100 ARGB Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR1,449.00
R899.00
Save: R 550!
Montech Heritage Pro Black Micro-ATX Mini-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,949.00
R1,699.00
Save: R 250!
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
Lian Li G99.A3W-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass White Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
Lian Li G99.A3X.00 A3-mATX Mesh Black Steel Micro-ATX Mini Tower ...
Contact for AvailabilityR1,599.00
R1,299.00
Save: R 300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,199.00
Save: R 2,600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
Contact for AvailabilityR2,184.00
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
























