Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | J5Create |
| Series | Monitor Mounts |
| Model | Single Monitor Arm with USB Type-C Dock (JTSA301) |
| VESA Pattern | 75x75mm, 100x100mm |
| Screen Size | 17’’-32’’ |
| Load Capacity | 2 - 8kg |
| Tilt Range | -45° to 90° |
| Swivel Range | 360° |
| Height Range | 142mm |
| Screen Rotation | 180° |
| Material | Aluminum, Steel, Plastic |
| Quick Release VESA Plate | N/A |
| Cable Management | Yes |
| Installation | Clamp, Grommet |
| Suggested Desktop Thickness | Clamp: 10 - 50mm |
| Grommet: 10 - 50mm | |
| Docking Station | |
| Ports | 1x USB 10Gbps Type-C Port with DisplayPort Alt Mode & 100W Power Delivery (Upstream) |
| 2x USB 10Gbps Type-C Ports (Downstream) | |
| 2x USB 10Gbps Type-A Ports (Downstream) | |
| 1x HDMI 2.0b Port (Up to UltraHD 4K 60Hz) | |
| 1x USB 100W Type-C Port (Charging) | |
| Power Output | Up to 20V @ 4.25A, 100W Power Delivery 3.0 |
| Requires 100W Power Delivery 3.0 USB-C power source | |
| Audio | 2.1 Stereo via HDMI to display |
| Display Output | Up to UltraHD 4k 60Hz |
| Requirements | Host must support DisplayPort Alt Mode via USB Type-C |
| General | |
| Colour | Black |
| Weight | 1.9kg |
| Box Contents | JTSA301 Ergonomic Monitor Mount with Dock |
| USB-C 10Gbps male to male host cable (100cm) | |
| Installation tools & accessories | |
| Quick Installation Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Modern Mount - Jano, 1 March 2026
Love this mount! The USB dock is quite cool, although it can't really be used to charge devices - only the host USB C port outputs decent wattage - the regular front ports are for data transfer and barely charges any device. Mount works with My Samsung Viewfinity S6, even though I had to tighten everything a bit as the monitor is a 34" and in theory the mount only supports up to 32" monitors, even if the weight is within range. Can recommend any J5Create product - this is my second product from them.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
NearStream CCD10 Ultra Low Latency 4K60 Passthrough Full HD 1080p...
Stock Coming SoonR1,099.00
R949.00
Save: R 150!









