Customers Who Viewed This Product Purchased
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | PRO Series |
| Model | PRO H610M-G DDR4 |
| CPU | Supports 12th Gen Intel Core, Pentium Gold, and Celeron processors |
| Processor Socket LGA 1700 | |
| Chipset | Intel H610 Chipset |
| Memory | 2x DDR4 Memory Slots, Support Up to 64GB |
| Supports 1R 2133/ 2666/ 2933/ 3200 MHz (by JEDEC & POR) | |
| Supports Dual-Channel mode | |
| Supports non-ECC, un-buffered memory | |
| Expansion Slots | |
| CPU Native | 1x PCIe 4.0 x16 Physical, x16 Electrical |
| Chipset | 1x PCIe 3.0 x1 Physical, x1 Electrical |
| Multi-GPU | N/A |
| Graphics | |
| On-Board Graphics | 1x HDMI 2.1 with HDR, maximum resolution of UltraHD 4K (3840 x 2160) @ 60Hz |
| 1x VGA D-Sub, maximum resolution of 2048x1536 @ 50Hz; 2048x1280 @ 60Hz; 1920x1200 @ 60Hz | |
| 1x DisplayPort 1.4, maximum resolution of UltraHD 4K (3840 x 2160) @ 60Hz | |
| Storage | |
| CPU Native | 1x PCIe 3.0 x4 M.2 Key M, supports PCIe & SATA M.2 2242 / 2260 / 2280 devices |
| Chipset | 1x PCIe M.2 Key E, supports M.2 WiFi Modules |
| 4x SATA 6GB/s ports | |
| Support Intel Smart Response Technology for Intel Core processors | |
| Connectivity | |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-A ports (rear) |
| 2x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-A ports (header) | |
| Genesys Logic GL850G | 4x USB 2.0 ports (rear) |
| 2x USB 2.0 Type-A ports (header) | |
| Audio | Realtek ALC897 Codec |
| 7.1-Channel High Definition Audio | |
| LAN | 1x Intel I219V Gigabit Ethernet LAN Controller |
| Ports & Connectors | |
| Internal Connectors | 1x Front panel audio connector |
| 2x System panel connectors | |
| 1x Chassis Intrusion connector | |
| 1x TPM module connector | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 5Gbps header (supports 2x USB 3.2 Gen 1 5Gbps ports) | |
| 1x USB 2.0 header (supports 2x USB 2.0 ports) | |
| 1x 4-pin PWM CPU fan connector | |
| 1x 4-pin PWM system fan connector | |
| 1x 4-Pin RGB LED header | |
| 2x 3-Pin Rainbow LED header | |
| 1x Front panel audio connector | |
| 1x System panel connectors | |
| 1x Chassis Intrusion connector | |
| 1x Clear CMOS jumper | |
| 1x TPM module connector | |
| 1x TPM module connector | |
| Back Panel Ports | 4x USB 2.0 Type-A |
| 1x VGA D-Sub | |
| 1x RJ-45 2.5G LAN Port | |
| 3x 3.5mm HD Audio Connectors | |
| 1x HDMI 2.1 | |
| 2x USB 3.2 Type-A Gen 2 10Gbps | |
| 1x Combination PS/2 | |
| LED Features | |
| On-Board | 4x EZ Debug LED |
| 1x 4-Pin RGB LED header | |
| 2x 3-Pin Rainbow LED header | |
| General | |
| Dimensions | Micro-ATX, 236 x 202mm (H x W) |
| Box Contents | 1x MSI PRO H610M-B DDR4 Motherboard |
| 2x SATA cables | |
| MSI EZ M.2 clip | |
| Driver DVD | |
| Quick installation guide | |
| MSI case badge | |
| I/O Shield | |
| Product registration card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
Contact for AvailabilityR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Intel BX8071514100F Core i3-14100F 4-Core 4.70GHz Raptor Lake-S S...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!






















