Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | SPATIUM S270 |
| Model | S270SATA120GB |
| Physical | |
| Form Factor | 2.5" SATA III |
| Capacity | 120GB |
| Flash Memory | 3D NAND |
| Interface | SATA III 6Gbps |
| Controller | PHISON S11 |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | 500MB/s |
| Sequential Write Speed | 360MB/s |
| 4KB Random Read Speed | 38,000IOPS |
| 4KB Random Write Speed | 72,000IOPS |
| TBW | 40TBW |
| MTBF | Up to 2,000,000 Hours |
| Features | TRIM (Performance Optimization, OS support required) |
| SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) | |
| LDPC (Low Density Parity Check) ECC Algorithm | |
| Over-Provision | |
| General | |
| Power Consumption | 1.8W |
| 4.9mW Idle | |
| Dimensions | 100.20mm x 69.85mm x 7.00mm |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C - 70°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty or 40TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Works well. - Duy, 4 December 2025
Fitted this into my HP Proliant NL40 NAS, works well as a boot drive. Recommended as a cheap SSD.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









