Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Mushkin Enhanced |
| Series | Vortex |
| Model | MKNSSDVT4TB-D8 |
| Type | M.2 (2280) Internal Solid State Drive (SSD) |
| Used For | Consumer |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Capacity | 4TB |
| Interface | PCIe Gen4 x4 NVMe 1.4 |
| Controller | InnoGrit IG5236 |
| Height | 3.8mm |
| Width | 80.0mm |
| Depth | 22.0mm |
| Weight | 7g |
| Performance | |
| Max Sequential Read | Up to 7415MB/s |
| Max Sequential Write | Up to 6800MB/s |
| Max 4K Random Read IOPS | Up to 730,000 |
| Max 4K Random Write IOPS | Up to 1,500,000 |
| MTBF | 1,500,000 hours |
| TBW | 1000TB |
| Features | MEDS (Mushkin Enhanced Data-protection Suite) ensures valuable data is protected |
| - Built-in LDPC ECC provides the most-powerful data correction level in use today | |
| - End-to-end data path protection | |
| - Global wear-leveling evens program/erase counts across data blocks to extend lifespan | |
| 2GB DDR4 DRAM | |
| SLC caching accelerates burst performance | |
| L1.2 power mode support for ultra-low power consumption | |
| NVMe Security Erase support | |
| NVMe Deallocate function support (NVMe equivalent of TRIM command) | |
| High-reliability 3D NAND flash | |
| S.M.A.R.T. support | |
| User-upgradeable firmware | |
| Temperature sensor | |
| RoHS, FCC, CE | |
| Power Consumption (Idle): 0.1W | |
| Power Consumption (Active): Up to 9W | |
| Max sequential speeds and IOPS measured using CrystalDiskMark 8.0.1 x64. | |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C-70°C |
| Storage Temperature | -40°C-85°C |
| Max Shock Resistance | 1500G |
| Power Supply | 3.3V DC |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty Or 1000TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- Fast, BUT it runs HOT! - Geoffrey , 30 September 2024
I had to install it into a heatsink and it runs hot even with light usage. Idle temps was around 48c-52c with ambient temp of around 20c. I didn't need to do much until I get an alarm as it would go into the 60s and peaked at 70c before throttling. These companies/manufacturers really need to state the operating recommended temps and indicate if a heatsink is recommended. I have a big case with adequate airflow and the drive sits far below the GPU.
Just because of the temps and the hassle of getting the temps down with wasting money it loses 2 stars.
Further VERY important to note is that the dram and controller chip is lower than the memory modules. I guarantee that if you use 1mm thermal pads you will have high temps. The 2nd heatsink I purchased came with 1.5mm thermal pads and I purchased 1mm thermal grizzly pads. 1.5mm cut to fit the dram and controller. Another dram module is on the underside. 1mm on each of the 2 memory modules both sides. I have idle temps now at 40-42c and usage goes up with about 5-6c. A stress test it goes to 51c @ 18c room ambient. I would say still toasty but far better as the previous temps recorded was with another heatsink installed but only 1mm thermal pads used. You don't want this drive to go past 60c. - Mushkin MKNSSDVT4TB-D8 Vortex 4TB PCIe 4.0 x4 NVMe M.2 2280 Solid State Drive - Joseph, 14 July 2023
Arrived on time and nicely packaged. The installation was quite easy. This is a very very fast drive. All my backups are in there now and I am cleaning them. Thank you for your professional service.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









