Product Description
Additional Information
Reviews (2)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Series | Predator |
| Model | M612 |
| Sensor | |
| Sensor Type | Optical Pixart P3104 |
| DPI | 4,000 |
| *Can be upgraded to 8,000 via software update | |
| DPI Levels | 5 (Default) |
| DPI Range | 500 / 1000 / 2000 / 3000 / 4000 |
| Acceleration | 15 G |
| Mouse Switches | |
| Total | 11 |
| Type | Fully Programmable |
| 1x Rapid-fire button | |
| 2x Side macro buttons | |
| Design | |
| Shape | Ergonomic |
| Mouse Surface | Skin-friendly frosted coating |
| Rubber textured left-side grip | |
| Lighting | 5 RGB Backlit modes |
| Interface | USB Type-C |
| Mouse Cable | |
| Type | Braided-fiber cable |
| Length | 1.8 m |
| General | |
| Features | Fingerprint-free tactility surface |
| Software supports DIY keybinds rapid-fire button | |
| Equipped with a reporting rate adjustable function | |
| Package Contents | 1x Redragon M612 Gaming Mouse |
| 1X USB to Type-C Cable | |
| 1x User Manual | |
| Product Dimensions | 126 x 75 x 40mm (D x W H) |
| Product Weight | 126g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very Satisfied - Coenrad, 10 October 2024
Bought this mouse as a gift for my brother. He is very happy with the quality of the mouse. And also the RGB effects are nice. Would definitely reccomend
- Redragon M612 Predator - Sias, 23 September 2024
Mouse RGB is easily customizable if you downloaded the Redragon software with different lighting options stored on the software, you can cycle through the modes with the mouse button easily. Mouse buttons are easily converted. It's a good mouse.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Kailh Optical White Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
Logitech 910-006163 G502 X PLUS 25,600 DPI HERO 25K LIGHTFORCE Op...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,899.00
Save: R 300!









