| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | Impact |
| Model | RD-M908 |
| Polling Rate | 1000Hz |
| Buttons | 18 Programmable Buttons |
| DPI | 12 400 |
| Acceleration | 30G |
| Backlight | RGB |
| Cable Length | 1.8m |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions | 150 × 45 × 200mm |
| Weight | 290g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Months Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Genius GX Scorpion K20 Keyboard – Solid build, great keys, but bright distracting blue lights. - Jason, 13 March 2025
This mouse feels amazing in the hand. It has 18 programmable buttons, with 12 just for the thumb, which takes some getting used to, but once you do, it makes everything much more convenient. The build quality is solid, and the sensor is highly responsive. It’s perfect for gaming and productivity.
I purchased this alongside the ASUS VA27EHF 27" Monitor, Genius GX Scorpion K20 Keyboard, WINX WX-CT102 GAME Supreme Controller, and Redragon RD-GS520 Anvil Gaming Speakers. All of them work together to make my setup feel complete. - The Redragon RD-M908 is a decent budget mouse with a comfortable shape but limited thumb button access. - Pierre, 17 July 2024
Upgrading from the Redragon Perdition 2, I found the RD-M908 took some adjustment due to its larger size. While it offers a comfortable grip, the added thumb guard unfortunately restricts access to the lower side buttons. This was a noticeable difference from my previous mouse.
That being said, considering the price point, the RD-M908 is a solid option. It's performed well and I'm satisfied with my purchase. - REDRAGON MOUSE REVEIW - Nico Yuri, 22 August 2022
I have never orderd from WOOT before. Widest range of PC spares and always fast to reply on emails and assistance is great.
I LOVE MY NEW MOUSE. STILL WORKING ON GETTING USE TO ALL MY BUTTONS BUT LOVE THE SPEED AND SMOOTHNESS OF THE MOUSE.
GREAT SERVICE AND TOTALY WORT THE WAITING TIME OF 5 DAYS
YOU ROCK WOOT.......
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Kailh Optical White Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-006163 G502 X PLUS 25,600 DPI HERO 25K LIGHTFORCE Op...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,899.00
Save: R 300!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!









