Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Rogueware |
| Series | Monitor Mounts |
| Model | RW-MA100 |
| VESA Pattern | 75x75mm, 100x100mm |
| Screen Size | 17’’-32’’ |
| Load Capacity | 2 - 9kg |
| Tilt Range | -90° to 90° |
| Swivel Range | 180° Left/Right |
| Screen Rotation | 180° |
| Material | Aluminum, Steel, Plastic |
| Quick Release VESA Plate | N/A |
| Cable Management | Yes |
| Installation | Clamp, Grommet |
| Suggested Desktop Thickness | Clamp: 10 - 80mm |
| Grommet: 10 - 45mm | |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- Well worth the price and quality - Jay, 13 February 2025
I was pleasantly surprised with the ETA and overall performance of this items. I loaded on a 32" monitor and not only is it strong and sturdy, but even when I bump the desk, the arm remains exactly where it was kept. Adjusting it is an absolute breeze also, which is a plus.
Highly recommended, excellent all round.
*Note - I had two different desks to try it out on, so make sure it's a high quality, strong top desk if you have a dense and/or large monitor, otherwise it might be problematic
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









