Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | 990 PRO Series |
| Model | 990 Pro 4TB with Heatsink (MZ-V9P4T0CW) |
| Controller | Samsung High Performance PCIe Gen 4 Controller |
| Flash Technology | Samsung TLC V-NAND Flash Technology |
| Heatsink | Yes, pre-installed |
| Form factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Capacity | 4000GB (4TB) |
| DRAM Cache | Yes, 4GB LPDDR4 |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 7,450MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 6,900MB/s |
| 4K Random Read (IOPS) | Up to 1,600,000 IOPS (QD32) |
| Up to 22,000 IOPS (QD1) | |
| 4K Random Write (IOPS) | Up to 1,550,000 IOPS (QD32) |
| Up to 80,000 IOPS (QD1) | |
| Endurance | 2400 TBW |
| General | |
| Power Consumption (Read) | 6.5W (average) |
| Power Consumption (Write) | 6.5W (average) |
| General | |
| Dimensions | 80.26 x 25.14 x 8.89mm (L x W x H) |
| Weight | 28 grams |
| MTBF | 1.5 Million hours |
| Colour | Black |
| PS5 Compatible | Yes, supported |
| Operating System Support | Microsoft Windows 10 or later |
| Software | Samsung Magician |
| Features | S.M.A.R.T. Status |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| DRAM Cache | |
| AES 256-Bit Encryption | |
| Microsoft Direct Storage Capable | |
| DDR4 DRAM Cache | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,699.00
R2,149.00
Save: R 1,550!
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R5,399.00
Save: R 2,900!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,849.00
Save: R 850!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,599.00
Save: R 4,300!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!









