Customers Who Viewed This Product Purchased
Gigabyte Radeon RX 9070 GAMING OC GV-R9070GAMING OC-16GD 16GB GDD...
In stock with SupplierR15,456.00
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | Radeon RX9000 Series |
| Model | 11349-01-20G |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Stream Processors | 3584 |
| Compute Units | 56 CUs (3rd Gen RT + 2nd Gen AI Accelerators) |
| Base Clock | 1440 MHz |
| Game Clock | 2210 MHz |
| Boost Clock | 2700 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 |
| GPU Design | TSMC N4C FinFET |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.8 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1 |
| 2x HDMI | |
| HDMI Max Resolution | 7680 × 4320 |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | Quick Connect MagniPlate |
| STEALTH Hidden Power Cable | |
| 12V-2x6(H++) External Power Connector | |
| Honeywell PTM7950 Thermal Interface Material (TIM) | |
| AeroCurve Fan Blade | |
| Free Flow | |
| FrameDefense | |
| Integrated Cooling Module | |
| Tri-X Cooling Technology | |
| Optimized Composite Heatpipes | |
| Metal Backplate | |
| ARGB Light Bar | |
| Fan Quick Connect | |
| Two-Ball Bearing Fans | |
| Premium 14-Phase Digital Power Design | |
| Intelligent Fan Control | |
| Precision Fan Control | |
| TriXX Supported | |
| Glow! | |
| Fan Check | |
| TriXX Boost | |
| External RGB LED MB Synchronization | |
| AMD HYPR-RX with AFMF 2 | |
| AMD Radiance Display Engine | |
| AMD Fluid Motion Frames 2 technology | |
| AMD Radeon Anti-Lag 2 technology | |
| AV1 Encode/Decode | |
| AMD FidelityFX technologies | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| AMD Noise Suppression | |
| AMD Freesync technology | |
| AMD smart technologies | |
| AMD Software: Adrenalin Edition application | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 245W |
| Minimum Recommended Power Supply | 650W |
| Power Connector | 1x 12V-2x6(H++) Power Connector |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.2 Slot |
| Dimensions | 330.8mm x 128.5mm x 65.68mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
GeIL GAMST532GB6000C38BDC Gemini RGB TUF Gaming AMD Edition 32GB(...
Contact for AvailabilityR7,157.00
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI 7 AMD X870 Ryzen Socket AM5 ATX De...
In stock with WootwareR7,299.00
R5,999.00
Save: R 1,300!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
XPG AX5U6800C3424G-DCLARBK Lancer Blade RGB 48GB (2x24GB) DDR5-68...
In stock with WootwareR18,799.00
R12,799.00
Save: R 6,000!
Fractal Design FD-F-MR1-1203 Momentum 12 RGB 120mm PWM Black Case...
In stock with WootwareR1,199.00
R799.00
Save: R 400!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
ASUS TUF Gaming VG27WQ3B 27" WQHD(2560x1440) Fast VA 180Hz 1ms AM...
Contact for AvailabilityR7,499.00
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Fractal Design FD-C-NOR1C-02 North Charcoal Black Tempered Glass ...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,999.00
Save: R 1,100!
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!















