[RECERTIFIED] Gigabyte Radeon RX 9070 GAMING OC GV-R9070GAMING OC...
In stock with WootwareR15,456.00
R12,999.00
Save: R 2,457!
Gigabyte Radeon RX 9070 GAMING OC GV-R9070GAMING OC-16GD 16GB GDD...
In stock with SupplierR15,456.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | Radeon RX9000 Series |
| Model | 11349-03-20G |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Stream Processors | 3584 |
| Compute Units | 56 CUs (3rd Gen RT + 2nd Gen AI Accelerators) |
| Base Clock | 1440 MHz |
| Game Clock | 2070 MHz |
| Boost Clock | 2520 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 |
| GPU Design | TSMC N4C FinFET |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.8 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1a |
| 2x HDMI | |
| HDMI Max Resolution | 7680 × 4320 |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | Honeywell PTM7950 Thermal Interface Material (TIM) |
| AeroCurve Fan Blade | |
| Free Flow | |
| FrameDefense | |
| Integrated Cooling Module | |
| Dual-X Cooling Technology | |
| Optimized Composite Heatpipes | |
| Metal Backplate | |
| Two-Ball Bearing Fans | |
| 12-Phase Digital Power Design | |
| Intelligent Fan Control | |
| Precision Fan Control | |
| TriXX Supported | |
| TriXX Boost | |
| AMD HYPR-RX with AFMF 2 | |
| AMD FidelityFX Super Resolution 4 with AI Upscaling | |
| AMD Radiance Display Engine | |
| AMD Fluid Motion Frames 2 technology | |
| AMD Radeon Anti-Lag 2 technology | |
| AV1 Encode/Decode | |
| AMD FidelityFX technologies | |
| AMD Noise Suppression | |
| AMD Freesync technology | |
| AMD smart technologies | |
| AMD Software: Adrenalin Edition application | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 220W |
| Minimum Recommended Power Supply | 650W |
| Power Connector | 2x 8-pin Power Connector |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Dimensions | 280mm x 120.25mm x 51.5mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent purchase - Andrew, 18 December 2025
I originally wanted to buy the RX 9060 XT, but ultimately decided on the RX 9070, and man, am I happy in the end I chose the RX 9070, upgraded from the RTX4060 I now have a full AMD setup, and man this card outperforms the RTX4060 by a huge margin! Excellent purchase, well worth spending the extra on this card
- Excellent courteous service! - Leroy, 2 September 2025
Just wanted to give a huge shout-out to Gareth for the absolutely brilliant service. He was so helpful and friendly throughout the entire process, and I have to say, the Courier Guy Kiosk delivery option made picking up my order a total breeze.
- Amazing - Kevin, 22 August 2025
This was a weird grudge purchase for me… it was over my budget, but also not a 9070xt (which is a better cost per frame). I landed up going with a 9070 since it was 500 cheaper than the 5070, has 16GB of memory, and not too much over my budget (I was aiming for 10k, was about to buy a 5060ti 16GB - so glad I didn’t). I also would’ve needed a new PSU for a 9070xt and would almost certainly have started bottlenecking on my CPU.
At the end of the day, this was an amazing purchase! The performance is way better than my old 6700. The price is a sweet spot, I think (at least in the current GPU climate). The fans are quiet as well.
Perfect purchase!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
Fractal Design FD-F-MR1-1203 Momentum 12 RGB 120mm PWM Black Case...
In stock with WootwareR1,199.00
R799.00
Save: R 400!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
GeIL GAMST532GB6000C38BDC Gemini RGB TUF Gaming AMD Edition 32GB(...
Contact for AvailabilityR7,157.00
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
XPG AX5U6800C3424G-DCLARBK Lancer Blade RGB 48GB (2x24GB) DDR5-68...
In stock with WootwareR18,799.00
R12,799.00
Save: R 6,000!
Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI 7 AMD X870 Ryzen Socket AM5 ATX De...
In stock with WootwareR7,299.00
R5,999.00
Save: R 1,300!
XPG AGAMMIXS60-2T-CSBK GAMMIX S60 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Blac...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,999.00
Save: R 3,300!
ASUS TUF Gaming VG27WQ3B 27" WQHD(2560x1440) Fast VA 180Hz 1ms AM...
Contact for AvailabilityR7,499.00
Fractal Design FD-C-NOR1C-02 North Charcoal Black Tempered Glass ...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,999.00
Save: R 1,100!
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
![[RECERTIFIED] Gigabyte Radeon RX 9070 GAMING OC GV-R9070GAMING OC...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/g/v/gv-r9070gaming-oc-16gd-0_1.jpg)















