Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Kailh Optical White Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-006163 G502 X PLUS 25,600 DPI HERO 25K LIGHTFORCE Op...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,899.00
Save: R 300!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
Scyrox SCY-V6-WH V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical White W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Scyrox |
| Series | V-Series |
| Model | V6 (SCY-V6-BL) |
| Sensor | PixArt PAW3950 30K Optical Sensor |
| Resolution | Up to 30,000 DPI |
| Sensor Features | Zero Smoothing, Acceleration, or Filtering |
| Max. Acceleration | Up to 50G |
| Max. Speed | Up to 750IPS |
| USB Interface | USB 2.0 Type-C (charging), USB Type-A 8K Wireless Receiver |
| Report Rate | 8000 Hz 2.4Ghz Wireless |
| Microprocessor | Nordic 52840 |
| Onboard Memory | Hybrid On-Board profile |
| Power | |
| Charging | USB Type-C Charging |
| Battery Capacity | 250mAh Li-Ion |
| Battery Life | N/A |
| General | |
| Triggers | Kailh Optical Microswitches |
| Buttons | 5x Programmable buttons |
| Mouse Feet | Pre-applied PTFE Feet |
| RGB | N/A |
| Cable | USB Type-C charging cable |
| Requirements | Windows 10 or Later |
| USB Type-A Port (Dongle and charging) | |
| Colour | Blue |
| Dimensions | 119 x 61 x 40mm (D x W x H) |
| Weight | 40 grams approx. |
| Boxed Accessories | 8000Hz Receiver |
| Charging/Data Cable | |
| User Manual | |
| PTFE Feet Stickers x2 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Fantastic Alternative to "Big" Brand Mice - Kieran, 1 December 2025
I bought this mouse to replace my now 5/6 year old Razer Viper Ultimate, it was a very costly price at the time plus still is and don't get me started on the bloatware Razer software they have. The Scyrox V6 is a real hidden gem, it has all the quirks and features of all the big brand mice like 8k polling, super light weight, optical switches and the latest sensors etc also the fact that the software is web based, so no need to install software for this mouse, everything is done through the browser. And all of this for such a cheap price! I really hope more smaller brands catch on like Scyrox to challenge bigger brands.
- Scryox SCY-V6-BL - Matthew, 15 September 2025
Incredibly light, button presses are responsive, no issues with wireless connectivity. Have been using quite consistently since purchase (10 days before this review) and have not needed to charge yet.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









