Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Model | SF-650F14EG(BK) |
| Series | Leadex II |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 650W |
| Fans | 1 x 135mm |
| PFC | Active |
| +12V Rails | 1 |
| Modular Cable | Yes 100% modular cable design |
| Input Voltage | Full Range - 100V~240V |
| Input Frequency Range | 50 ± 3 Hz / 60 ± 3 Hz |
| Output | +3.3V@22A ; +5V@22A ; +12V@54.1A ; -12V@0.5A ; +5Vsb@3.0A |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP / OTP |
| Dimension | 165mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Safety Certification | TÜV / CB / CE / RoHS / KCC / C-Tick |
| Connectors | 1x 20+4pin Motherboard power connector |
| 1x 8pin (4+4pins) EPS/ATX 12V connector | |
| 4x 8pin (6+2pins) PCI express connector | |
| 6x SATA connector | |
| 4x 4-Pin Molex connector | |
| 1x Floppy connector | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Powered by ASUS: Wootware Ryzen B450 - Extreme Edition Desktop Gaming PC
From: R14,076.00
To: R40,701.00
Out of stock
- Don't think, just buy it! - Nichol, 20 January 2019
You're not gona get anything better out there bar platinum rated ones...even EVGA's PSU's are based on it.
- Excellent quality - Martin, 11 August 2018
This PSU oozes quality for the price. Comes nicely packaged with a lot of accessories and the modular system is very easy to use. In addition it mostly runs in semi-passive mode and therefore works well in a quiet rig. From stress testing I've done it looks to be completely unflappable to various demanding power loads. The RGB lighting is a bit pointless. Negatives are that it contains fewer modular ports than my previous PSU and the cables are a touch too short for my liking. The cables are nicely sleeved however.
- Excellent - Richard, 31 May 2018
Dimitri recommended this power supply to me as my old Gigabyte Odin 585w couldn't handle my new graphics card and was rebooting my pc every 5min...
Packaging for this PSU is insane, it comes with little carry bags the works which is brilliant if you want to go shopping. It's all modular so you only need to plug in what power cables you desire. Now my last PSU which was around 7 years old and sounded like a Russian generator in winter! I put this bad boy in and its dead quite, I mean I had to double check every few minutes to see if all my fans were running, you cannot hear it... unbelievable! So far shes been perfect and my pc is running like a well oiled stripper, so 5 stars highly recommended. I'm running an Intel i5-2500k, 16gb ram, SSD + normal HDD, DVD player, GTX 1060 6GB, oversized CPU cooler... just so you can see the load. - One of the best - Riaan, 1 March 2018
One of the best power supplies on the market. Great product that delivers. Solid build and has nice features. Money well spent.
- Great Great Great - Jason, 24 March 2017
I love this power supply. I love the look and and the fact it was modular and strong enough to power all my needs and more. I was impressed to find all the extra items in it including bags. Even if I would never use them. Simple design on what plugs where so even a noob like me could just plug and play. The price was more then I wanted to spend but i don't regret it at all because I could find nothing that comes close to this quality for this price.
- Great power supply - Ruan, 20 March 2017
This is a great power supply, nice lights that can be turned of or on and eco mode for when you are not gaming, cables are really nice and all black and the psu is not to long so it will fit into most cases, Been running it now for a while and have not had any trouble. Great power supply for the price.
Check out this review for more info on it : https://www.youtube.com/watch?v=ngoj-PjcioM&t=212s
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!























