Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Teamgroup |
| Series | Vulcan Z |
| Model | T253TZ002T0C101 |
| Interface | SATA Rev. 3.0 (6Gb/s) |
| Capacity | 2TB |
| Color | Black |
| Voltage | DC 5V |
| DRAM Cache | NO |
| Terabyte Written (TBW) | 1600TBW |
| Operation Temperature | 0°C~ 70°C |
| Performance (Read/Write) | up to 550MB/s; Write: up to 500MB/s |
| Weight | 45g |
| Dimensions | 100(L) x 69.9(W) x 7(H)mm |
| Humidity | 0°C to 55°C / 5% ~ 95% RH, non-condensing |
| Vibration | 20G (non-operating) |
| Shock | 1500G / 0.5ms |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| Operating System | Windows 11 / 10 / 8 / 7 / Vista, MAC OS 10.4 or later, Linux 2.6.33 or later |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty Or 1600TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









