| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Thermaltake |
| Series | 500 TG ARGB |
| Model | CA-1X5-00M6WN-00 |
| Physical Details | |
| Colour | Snow |
| Materials | SPCC |
| Side Panel | 1x 3mm Tempered Glass |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| 2x USB 3.0 Type-A | |
| 1x HD Audio | |
| Motherboard Support | Mini ITX, Micro ATX, ATX, E-ATX |
| Expansion Slots | 7 (Rotatable Patented Design) |
| Drive Bays | 2 x 3.5", 6 x 2.5" or 8 x 2.5" |
| PSU Support | Standard PS2 PSU |
| Dimensions | 525mm x 245mm x 507.7mm |
| Weight | 10.5Kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x 140mm CT140 ARGB (1500rpm, 30.5 dBA) Fan |
| Rear | 1x 140mm CT140 ARGB (1500rpm, 30.5 dBA) Fan |
| Fan Support | |
| Front | 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm |
| 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm | |
| Top | 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm |
| 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm | |
| Rear | 1 x 120mm, 1 x 140mm |
| Radiator Support | |
| Front | 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm |
| 1 x 420mm, 1 x 280mm, 1 x 140mm | |
| Top | 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm |
| 1 x 280mm, 1 x 140mm | |
| Rear | 1 x 120mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 185mm |
| GPU Length Limitation | Up to 395mm (with radiator) |
| Up to 425m (without radiator) | |
| PSU Length Limitation | 220mm |
| General | |
| Features | Large Airflow-optimized Mesh Panel |
| Built-in PSU Cover | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Case but comes with a Price - Johann, 29 December 2023
Decided on this case after reviewing about 20 different white cases over the course of a month. It's a bit more expensive then your average case but you get 4x 140mm RGB fans with it which is the best in the business. They run super silent and slow but they keep the temps down. Running an i9 with and NZXT 360mm AIO top mounted and it barely goes over 50, if ever, even while running games at full spec at 1440p. Only downside is the case does not have a fan hub, and the fans are all pre-connected with each other, but the 2x4pin connectors that goes in the motherboard is a bit short, so had to connect the back extraction fan just below the CPU on the left on an ASUS motherboard, which makes the cable visible at the moment, but an extension cable would do the trick. Overall magnificent case and very beautiful, the design is something else to your normal case which makes me like it :)
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR839.00
R599.00
Save: R 240!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Fractal Design FD-C-EPO1A-04 Epoch Black Tempered Glass RGB Light...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,499.00
Save: R 1,500!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,549.00
Save: R 950!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
























