Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Thermaltake |
| Series | The Tower 200 |
| Model | CA-1X9-00S1WN-00 |
| Physical Details | |
| Colour | Snow |
| Materials | SPCC Steel |
| Side Panel | 1x 3mm Tempered Glass Side Panel |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| 2x USB 3.0 Type-A | |
| 1x HD Audio | |
| Motherboard Support | 6.7" x 6.7" (Mini ITX) |
| Expansion Slots | 3 |
| Drive Bays | 2 x 3.5" |
| 2 x 2.5" or 4 x 2.5" | |
| PSU Support | Standard PS2 PSU (optional) |
| Dimensions | 537mm x 300mm x 280mm |
| Weight | 7.7Kg |
| Fan Support | |
| Top | 1 x 120mm |
| 1 x 140mm | |
| Right Side | Up to 2 x 120mm |
| Up to 2 x 140mm | |
| Rear | Up to 2 x 120mm |
| Up to 2 x 140mm | |
| Power Cover | 1 x 120mm |
| 1 x 140mm | |
| Radiator Support | |
| Top | 1 x 120mm |
| 1 x 140mm | |
| Right Side | 1 x 240mm, 1 x 120mm |
| 1 x 280mm, 1 x 140mm | |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 200mm |
| GPU Length Limitation | Up to 380mm (Without power cover) |
| PSU Length Limitation | Up to 220mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
DeepCool R-CH160-BKNGM0-G CH160 PLUS Tempered Glass Steel Black P...
In stock with WootwareR1,199.00
R1,099.00
Save: R 100!
DeepCool R-CH170-BKNPI0D-G-1 CH170 DIGITAL Steel Mesh Black Mini-...
In stock with SupplierR1,292.00
R1,169.00
Save: R 123!
Customers Who Bought This Also Bought
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Contact for AvailabilityR8,399.00
R5,199.00
Save: R 3,200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Kingston KF556C36BBEK2-64 Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!
Montech LightFlow ARGB 240mm White Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1070F 6GB GDDR6 96-...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!





















