Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | MTS425S Series |
| Model | MTS425S 250GB (TS250GMTS425S) |
| Capacity | 250GB |
| Interface | SATA 3.0 |
| Flash Type | 3D TLC NAND |
| Controller | N/A |
| Form Factor | M.2 2242 Key B & M |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 500MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 330MB/s |
| Endurance Rating | 90TBW |
| 0.3 Drive Writes Per Day | |
| General | |
| Features | SLC Cache |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| TRIM & NCQ Command | |
| DevSleep Mode | |
| Advanced Garbage Collection | |
| MTTF | Up to 2 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Certifications | CE / FCC / BSMI / KC / RCM / UKCA |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Dimensions | 42 x 22 x 3.58mm (L x W x H) |
| Weight | 5.0 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,299.00
Save: R 900!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,299.00
R7,499.00
Save: R 1,800!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!









