Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Volkano |
| Series | Magma Series |
| Model | VKX-201-BG |
| Colour | Blue Grey |
| Interface | 2.4GHz Nano USB receiver and Bluetooth wireless technology |
| Resolution | 800, 1200, 1600 DPI |
| Battery | 1x AA (Included) |
| Wireless Range | Up to 10 meters |
| Compatible Operating Systems | Windows, Linux, Mac & Android |
| Dimensions | 102mm x 60mm x 37mm |
| Weight | 83g |
| Features | Bluetooth + 2.4GHz Connection |
| Up to 12 Months Battery Life | |
| Adjustable Sensitivity | |
| Ergonomic Design | |
| Universal OS Compatibility | |
| Includes Battery | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-007501 MX Master 3S Bluetooth Performance 8000 DPI D...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,699.00
R1,249.00
Save: R 450!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!









