Customers Who Viewed This Product Purchased
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,749.00
R1,299.00
Save: R 450!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
LAMZU MAYA X PURPLE SHADOW Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | VXE by ATK |
| Series | MAD R Series |
| Model | MAD R 8K White |
| Sensor | PixArt PAW3395 Optical Sensor |
| Resolution | Up to 26,000 DPI |
| Max. Acceleration | Up to 50G |
| Max. Speed | Up to 650 IPS |
| USB Interface | USB 2.0 Type-C (base charging), USB Type-A 2.4Ghz Nearspeed Wireless Receiver |
| Report Rate | Up to 8000 Hz (2.4Ghz Wireless) |
| Microprocessor | Custom Nordic NRF52840 MCU |
| Onboard Memory | On-Board user-customisable profiles |
| Power | |
| Charging | USB Type-C |
| Battery Capacity | 200mAh, Li-Ion chemistry |
| Battery Life | Up to 60 Hours (1000Hz Polling) |
| General | |
| Triggers | Omron Optical Precision Microswitches, Up to 100 million clicks |
| Buttons | 5x Programmable buttons |
| Mouse Feet | Pre-applied PTFE Feet |
| RGB | N/A |
| Cable | USB Type-C charging cable |
| System Requirements | Windows 10 or Later |
| USB Type-A Port (Dongle) | |
| Colour | White |
| Dimensions | 120.1 x 63.2 x 38.1mm (D x W x H) |
| Weight | 36.3 grams approx. |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









