| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Wootware |
| Series | WootBook Y-Series |
| Model | Y14 2025 (X4KK4NAL-KB) |
| Processor | |
| Model | Ryzen AI 7 350 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Base Clock | 2.0 GHz |
| Boost Clock | Up to 5.00 GHz |
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
| Cache | 16MB L3 Cache |
| 8MB L2 Cache | |
| Lithography | TSMC 4nm FinFET |
| Memory | |
| Supported Memory | 2x SO-DIMM Slots (both unoccupied) |
| Up to 64GB Maximum Capacity | |
| DDR5-5600MHz | |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | AMD Radeon 860M |
| Display | |
| Size | 14" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | 2.8K (2880 x 1800) |
| Additional | 500 cd/m2 Brightness (Typical) & 120Hz Refresh Rate |
| 100% sRGB | |
| Narrow Bezel | |
| Storage | |
| Supported | 2x NVMe M.2 2280 PCI-E 4.0 x4 SSD Slots (both unoccupied) |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 4.0 Type-C (DisplayPort 1.4a Alt Mode & Power Delivery Supported) |
| 1x USB 3.2 Gen2 Type-C (DisplayPort 1.4a Alt Mode & Power Delivery Supported) | |
| 2x USB 3.2 Gen1 Type-A | |
| 1x USB 2.0 Type-A | |
| 1x HDMI 2.1 | |
| 1x SD Express (SD 7.0) Card Reader (SD/SDHC/SDXC, up to 985MB/s) | |
| 1x RJ45 Ethernet Port (Half-Size) | |
| 1x Audio Combo Jack | |
| 1x Nano Kensington Lock Slot | |
| Audio | 2x 2W Speakers |
| Communications | |
| Wi-Fi | AzureWave AW-XB591NF Wi-Fi 6E Wireless Adapter |
| 802.11ax | |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| LAN | 1 Gigabit (10/100/1000 Mbps) LAN Port (Half-Size) |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Single Zone White LED Backlit Membrane Keyboard |
| Pointing Device | Glass Touch Pad |
| General | |
| Features | AMD Ryzen AI 300 Series Mobile Processor |
| IR Camera | |
| WiFi 6E | |
| Nahimic Audio | |
| 100% sRGB Colour Gamut | |
| PCIe Gen4 Support | |
| Webcam | FHD IR Camera with 2x D-Mic |
| Compatible with Windows Hello | |
| Operating System Support | Windows 11 |
| Battery | 4-Cell, 4s1p, 80Wh |
| AC Adapter | 100W |
| Dimensions | 311 x 220 x 17.45 - 19.45 mm +/-1% (LxWxH) |
| Weight | 1.515kg +/- 5% |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty (Optional Extension to 3 Year Warranty) |
| Panel adheres to/is subject to the IIS Specification. | |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Great machine, works with Linux (UPDATE) - Mia, 22 October 2025
Really really nice laptop, with an absolutely fantastic screen. It works perfectly with Linux, which I wasn't entirely expecting; no sleep/wake issues or etc.
Fast, well-built, very very nice chassis. 5/5
EDIT: the ethernet controller in this device is a fairly obscure model. it does not work OOTB with Linux, but there are drivers readily available due to this chassis being widely used by e.g Tuxedo computers. find the Tuxedo YT6801-DKMS driver, refresh linux headers for ur kernel, and it works perfectly.
also, some linux distros, including my choice of Arch, have a driver bug with the Ryzen AI 7 350. this is not at all specific to the wootbook; notably, it occurs widely on Framework machines with the processor. essentially, sometimes hovering the cursor over certain things causes the entire screen to flicker. the solution for GNOME desktop is to disable HW cursors with a Mutter environment variable, and for KDE it's much simpler; just enable "prefer colour accuracy" in display settings. it's a driver bug and not unique to this machine, and its easily fixed.
in short; what a fantastic laptop. the keyboard is also really REALLY good.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
WootBook Y14 AMD Ryzen AI 7 350 5.0GHz Boost 8-Core 14" 2.8K (288...
In stock with WootwareR17,999.00
R13,999.00
Save: R 4,000!
WootBook Y15 AMD Ryzen AI 7 350 5.0GHz Boost 8-Core 15.3" WQXGA (...
Stock Coming SoonR18,499.00
R14,999.00
Save: R 3,500!
ASUS UM3406KA-O71610B0W Zenbook 14 OLED AMD Ryzen AI 7 350 5.0GHz...
In stock with SupplierR21,453.00
[RECERTIFIED] WootBook Y14 AMD Ryzen AI 7 350 5.0GHz Boost 8-Core...
In stock with WootwareR14,399.00
R11,599.00
Save: R 2,800!
Dell PV14255R7AI1611H Pro 14 Essential AMD Ryzen AI 7 350 5.0GHz ...
In stock with SupplierR25,333.00
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ADATA AD5S560032G-S PREMIER 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V Bla...
In stock with WootwareR10,099.00
R7,299.00
Save: R 2,800!
Kingston KCP556SS8-16 16GB(1x16GB) DDR5-5600MHz CL46 1.1V SO-DIMM...
In stock with WootwareR5,099.00
R4,399.00
Save: R 700!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,899.00
Save: R 800!
ADATA AD5S56008G-S Premier 8GB (1x8GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-DIM...
Contact for AvailabilityR2,599.00
R2,399.00
Save: R 200!
ADATA AD5S480016G-S Premier 16GB (1x16GB) DDR5-4800 CL40 1.1V SO-...
In stock with WootwareR5,099.00
R4,499.00
Save: R 600!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Crucial CT32G56C46S5 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-DIMM No...
In stock with WootwareR10,099.00
R9,299.00
Save: R 800!
Kingston KCP556SS6-8 ValueRAM 8GB (1x8GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-...
In stock with WootwareR2,599.00
R2,299.00
Save: R 300!
KingBank KP260 Plus 1TB PCI-Express 4.0 x4 NVMe M.2 2280 Solid St...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,799.00
Save: R 1,600!



![[RECERTIFIED] WootBook Y14 AMD Ryzen AI 7 350 5.0GHz Boost 8-Core...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/w/o/wootbook-y14-2025-01_1_2.jpg)















