Customers Who Viewed This Product Purchased
WootBook Y15 Pro AMD Ryzen AI 9 365 5.0GHz Boost 10-Core 15.3" WQ...
Stock Coming SoonR21,999.00
R16,999.00
Save: R 5,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Wootware |
| Series | WootBook Y-Series |
| Model | Y15 Pro G 2025 (X5SP457S-BKB) |
| Processor | |
| Model | Ryzen AI 9 365 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Base Clock | 2.0 GHz |
| Boost Clock | Up to 5.0 GHz |
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
| Cache | 24MB L3 Cache |
| 10MB L2 Cache | |
| Lithography | TSMC 4nm FinFET |
| Memory | |
| Supported Memory | 2x SO-DIMM Slots (both unoccupied) |
| Up to 64GB Maximum Capacity | |
| DDR5-5600MHz | |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7 Graphics |
| Display | |
| Size | 15.3" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | WQXGA (2560 x 1600) |
| Additional | 500 cd/m2 Brightness (Typical) |
| 300Hz Refresh Rate | |
| 100% sRGB | |
| Storage | |
| Supported | 2x NVMe M.2 2280 PCI-E 4.0 x4 SSD Slots (both unoccupied) |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 4.0 Type-C 40Gbps (DisplayPort 1.4 & Power Delivery 140W Supported) |
| 1x USB 3.2 Gen2 Type-C 10Gbps (DisplayPort 1.4 & Power Delivery 100W Supported) | |
| 3x USB 3.2 Gen1 Type-A 5Gbps | |
| 1x Mini DisplayPort 2.1a (UHBR10 40Gbps) | |
| 1x HDMI 2.1 (dGPU, FRL-12G, 48Gbps) | |
| 1x HDMI 2.1 (iGPU, FRL-8G, 32Gbps) | |
| 1x SD Express (SD 7.0) Card Reader (SD/SDHC/SDXC, Up to 985MB/s) | |
| 1x RJ45 Ethernet Port (1Gbps, Half-Size) | |
| 1x 3.5mm Audio Combo Jack | |
| 1x Nano Kensington Lock Slot | |
| Audio | 2x 2W Speakers (Nahimic) |
| Communications | |
| Wi-Fi | AzureWave AW-XB591NF Wi-Fi 6E Wireless Adapter |
| 802.11ax | |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| LAN | 1 Gigabit (10/100/1000 Mbps) LAN Port (Half-Size) |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Per Key RGB LED Backlit Membrane Keyboard (US Layout) |
| N-Key Rollover, Anti-Ghosting | |
| Pointing Device | Glass-Like Touch Pad |
| General | |
| Features | AMD Ryzen AI 300 Series Mobile Processor |
| IR Camera | |
| WiFi 6E | |
| Nahimic Audio | |
| 100% sRGB Colour Gamut | |
| PCIe Gen4 Support | |
| Webcam | FHD & IR Dual Sensor Camera with 2x D-Mic |
| Compatible with Windows Hello | |
| Operating System Support | Windows 11 |
| Battery | 4-Cell, 4S1P, 99Wh |
| AC Adapter | 250W |
| Dimensions | 342 x 236 x 19.9 mm +/-1% (LxWxH) |
| Weight | 1.9kg +/- 5% |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty (Optional Extension to 3 Year Warranty) |
| Panel adheres to/is subject to the IIS Specification. | |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Customers Who Bought This Also Bought
ADATA AD5S560032G-S PREMIER 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V Bla...
In stock with WootwareR10,099.00
R7,299.00
Save: R 2,800!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
KingBank KP270 SoarBlade 1TB PCIe 4.0 x4 NVMe M.2 2280 Solid Stat...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,799.00
Save: R 1,600!
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!
Crucial CT32G56C46S5 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-DIMM No...
In stock with WootwareR10,099.00
R9,299.00
Save: R 800!
Teamgroup TM8FFC001T0C129 CLASSIC C47 1TB PCIe 4.0x4 NVMe M.2 228...
In stock with WootwareR5,599.00
R4,599.00
Save: R 1,000!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Kingston KCP556SS8-16 16GB(1x16GB) DDR5-5600MHz CL46 1.1V SO-DIMM...
In stock with WootwareR5,099.00
R4,699.00
Save: R 400!
Kioxia LSF10Z001TG8 EXCERIA BASIC G4 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,599.00
Save: R 1,800!
Kingston KCP556SD8-32 ValueRAM 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V ...
In stock with WootwareR10,099.00
R8,199.00
Save: R 1,900!
WootBook Core 16 AMD Ryzen 9 8945HX 5.4GHz Boost 16-Core 16" WQXG...
Stock Coming SoonR32,999.00
R26,999.00
Save: R 6,000!















