XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,299.00
R6,799.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Radeon RX 6000 Series |
| Model | RX 6400 SPEEDSTER SWFT 105 (RX-64XL4SFG2) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 6400 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Compute Units | 12 |
| Ray Accelerators | 12 |
| ROPs | 32 |
| Base Clock | 1923Mhz |
| Game Clock | 2039Mhz |
| Boost Clock | 2321Mhz |
| Stream Processors | 768 |
| Texture Units | 48 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 2 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 16MB |
| Effective Memory Clock | 16.0Gbps |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 128GBps |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 2.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 1.4 (with DSC) |
| 1x HDMI 2.1 (2.1 VRR and FRL) | |
| HDMI 4K Support | Yes |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | 7nm GPU |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 1.4 with DSC | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| 4K H264 Decode | |
| H265/HEVC Decode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| Game Driver Optimizations | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Software | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 43W |
| Minimum Recommended Power Supply | 350W |
| XFX Recommended Power Supply | 400W |
| Power Connector | N/A |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX Low Profile |
| Slot Width | Single Slot |
| Dimensions | 155 x 68 x 15 mm (L x W x H) |
| Box Contents | 1x XFX Radeon RX 6400 SPEEDSTER SWFT 105 |
| 1x Low-Profile ATX Bracket | |
| User manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great GPU for the price. - Peter, 10 July 2023
Recently upgraded a Lenovo small form factor with this GPU. Installation was a breeze, no mess no fuss. Can Certainly recommend this product as a entry level GPU for small form factor case.
- This is my first gpu which allowed me to play my fav games without lag - Owen, 8 July 2023
I bought this two days ago. Upgraded from Intel 4600. I couldn't play games like the Dark Souls series without some lag(even though the games are well optimized) but now I can play them with 60+ frames. Gpu runs a little hot under heavy load(unlocked fps, ultra high settings, etc) so I suggest getting some extra fans. I'll be doing that as well in the future; that's my only worry with this graphics card. Overall it's a good budget gpu. Also the card doesn't pull that much power. I can even play with it on my hp prodesk g1 600 with its 240W psu. Despite the downsides and risks, I recommend this card to anyone with a low budget.
- Excellent Buy - Richard, 30 March 2023
More powerful that I expected
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









