Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG |
| Series | Case Fans |
| Model | FA-120AVR |
| Dimensions | 120 x 120 x 25mm |
| Bearing Type | Rifle Bearing |
| Connector | 3-Pin |
| Speed (RPM) | 1,200 RPM |
| Fan Max Air Flow (CFM) | 45.3 CFM±10% |
| Fan Max Static Pressure (mmH2O) | 0.68mm H2O ±10% |
| Fan Noise Level (dBA) | 21 dBA(avg.) |
| Fan Rated Voltage | DC 12V |
| Fan Starting Voltage | DC 5V |
| Fan Operating Voltage | DC 5V - 12.6V |
| Fan Rated Current | 0.16A (Max) |
| Fan Power Dissipation | 1.92W |
| MTTF | At 40℃ 60,000 Hours |
| Weight | Product:117g |
| with Package:149g | |
| ARGB | LED Profiles : Addressable RGB LED |
| LED Rated Voltage : DV 5V | |
| LED Rated Current : 0.30A (max) | |
| LED Quantity : 9 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
ARCTIC ACFAN00310A P12 Pro ARGB 120mm PWM Black Case Fan - 3 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R879.00
Save: R 620!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!









