AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100001585BOX Ryzen 5 5600XT 6-Core 3.7GHz (4.7GHz Boost) ...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,999.00
Save: R 1,800!
AMD YD3400C5FHSBX Ryzen 5 3400G 4-Core 4.2GHz Socket AM4 Desktop ...
Contact for AvailabilityR1,472.00
AMD 100-100000597MPK Ryzen 5 7500F 5.0GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR3,599.00
R3,199.00
Save: R 400!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 100-100000158BOX |
| Specifications | |
| Number of CPU Cores | 6 |
| Number of Threads | 6 |
| Base Clock | 3.60GHz |
| Max Boost Clock | 4.10GHz |
| Total L2 Cache | 3MB |
| Total L3 Cache | 32MB |
| Unlocked | Yes |
| CMOS | TSMC 7nm FinFET |
| Package | AM4 |
| PCI Express Version | PCIe 4.0 x16 |
| Default TDP / TDP | 65W |
| System Memory | |
| System Memory Specification | 3200MHz |
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Great CPU! - Quayde, 3 November 2020
Went from a 2700x to this for better gaming performance and it lived up to what was promised! well worth it for Gaming, Also fantastic service from Wootware, I"m a very happy customer!:D
- Great value CPU - Channing, 27 October 2020
I got this CPU for a mid-range build. It offers exceptionally good value, beating out it's Core i5 rival in most tasks. It is very power efficient and runs cool and quiet, even with the included box cooler. Its 6 cores offer plenty of muscle for gaming. The only downside to this CPU is that it does not have SMT (Simultaneous Multi-threading) which can cause it to fall behind it's bigger brother - the Ryzen 5 3600 - in multi-threaded workloads such as video rendering and professional 3D work.
Overall, it is a great CPU, and if you need the power to play games, but can't quite afford the Ryzen 5 3600, then this CPU is the one for you.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,799.00
Save: R 1,200!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
Contact for AvailabilityR2,184.00
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
Contact for AvailabilityR1,099.00
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R649.00
Save: R 150!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR2,487.00
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
























