Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR839.00
R599.00
Save: R 240!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Montech XR Wood ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop C...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | CX Series |
| Model | CX800 ARGB Black (0-761345-10170-7) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | 4mm Tempered Glass (front, side), partial mesh (right side) |
| Front I/O | 1x USB 5Gbps Type-A Port (Front Panel) |
| 1x USB 2.0 Type-A Port (Front Panel) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Front Panel) | |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Supports Reverse Hidden Connector Motherboards | |
| Expansion Slots | 6x Vertical PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 3.5" Combo Drive Bays (Removable) |
| 1x 2.5" Drive Bay | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 435 x 302 x 390mm (D x H x W) |
| Weight | 6.38kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Side | 2x Pre-Installed Antec ARGB Reversed 120mm Fans (Intake) |
| Bottom | N/A |
| Rear | 1x Pre-Installed Antec ARGB 120mm Fan (Intake) |
| Fan Support | |
| Top | 3x 120mm or 2x 140mm fans |
| Side | 2x 120mm fans |
| Bottom | 3x 120mm or 2x 140mm fans |
| Rear | 1x 120mm or 1x 140mm fan |
| Radiator Support | |
| Top | 120, 140, 240, 280, 360mm support |
| Side | 120, 240mm support |
| Bottom | 120, 140, 240, 280, 360mm support |
| Rear | 120mm support |
| Clearance | |
| Motherboard Tray Width | N/A |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 172mm |
| GPU Length Limitation | Up to 410mm |
| PSU Length Limitation | Up to 225mm |
| Cable Management | Yes, 97mm deep chamber behind motherboard tray |
| General | |
| Dust Filters | Yes, bottom removable |
| Chassis Lighting | Fans are ARGB with Molex connectors |
| ARGB header is proprietary, with 3-Pin 5V header for motherboard sync | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- NAS build - Andre, 30 August 2025
Difficult to find chassis that can handle many hard drives and when you do find one they are usually expensive. Thanks to the width of this chassis I was able to build extra shelves in front of the 2 side fans with the open ends of the selves pointing to the removable side glass panel to make the loading of hard drives easy. There is even enough space to move those fans out of the main area into the cavity behind them. This chassis can now take 12 hard drives and if needed there are room to spare to add more shelves. The added shelves don't take up any of the motherboard space. You might have a challenge with your oversized graphic card on steroids that are usually longer than the motherboard. I use a low power all in one processor and motherboard combo, no need for fancy graphics. Just perfect for a NAS pc.
- Antec CX800 ARGB ATX case - Aashiq, 12 July 2025
Amazing case ,very spacious and well ventilated
Though for anyone interested in putting an M-Atx motherboard in this thing ,I'd recommend the Antec VCX10M or the VCX20M cases, they're compact versions of this case but unfortunately don't come with ARGB fans and instead come with RGB ones
I'd highly recommend this case and love the open fishtank look, and I can't wait to start building the rest of my PC through wootware
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR17,399.00
R13,999.00
Save: R 3,400!
























