Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Montech King 15 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black Micro-ATX Mi...
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
Lian Li G99.A3X-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass Black Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
NZXT CC-H52FB-01 H5 Flow 2024 Dark Tinted Tempered Glass Black SG...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,099.00
Save: R 1,100!
Montech AIR 100 ARGB Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR1,449.00
R899.00
Save: R 550!
Montech Heritage Pro Black Micro-ATX Mini-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,949.00
R1,699.00
Save: R 250!
ID-Cooling FLOW 500 AIR Tempered Glass Steel Mesh Black Micro-ATX...
Stock Coming SoonR1,449.00
R1,199.00
Save: R 250!
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | NX Series |
| Model | NX500M |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Tempered Glass Side Panel |
| Front I/O | 1x Front-Panel USB 5Gb/s Type-C Port |
| 1x Front-Panel USB 5Gb/s Type-A Port | |
| 2x Front-Panel USB 2.0 Type-A Ports | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks (Headphone, Microphone) | |
| Motherboard Support | Supports Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 5x PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 2.5" HDD/SSD Drive Bay |
| 1x 2.5"/3.5" Combo Drive Bay (Removable) | |
| 1x 3.5" Drive Bay (Removable) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 384 x 200 x 451 mm (D x W x H) |
| Weight | 3.7kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | N/A |
| Top | N/A |
| Rear | 1x Antec 120mm Black Fan |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Top | 2x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| PSU Shroud | N/A |
| Radiator Support | |
| Front | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Radiator (397mm length clearance) |
| Top | 120 / 240mm Radiator |
| Rear | 120mm Radiator |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 155mm |
| GPU Length Limitation | 300mm with front fan, 320mm without front fan |
| Cable Management | Yes |
| PSU Length Limit | Up to 165mm (with drive cage installed) |
| Up to 325mm (with drive cage removed) | |
| General | |
| Dust Filters | Yes, 1x Top non-removable dust filter |
| 1x PSU dust filter | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very nice for the price - Richard, 11 August 2025
Would be great if the front intake fans were also included, but one can't complain at this price point.
Space for cable management is tight but workable, especially if the HDD cage is not populated. Some additional tie-down points would be useful. - Poor internal spacing - Charlie, 30 July 2025
Case functions as it should but is really badly designed internally. The gap between the PSU wall & graphics card is so narrow that you cannot insert any headers without first removing the graphics card or risk damaging something.
- Cheap is cheap - Hennie, 24 July 2025
Got what I paid for and expected worse. An actual ok case to build in. Wootware makes up for so many things, so buying something like this is easy to overlook. I have recommended these guys to almost everyone.
- Good looking case for the price - Ivan, 15 July 2024
1st time building and this case didnt come with many instructions. Good space for long psu's and comes with a c type header. 1st time buying for wootware, excellent customer service will buy here again.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Lian Li G99.A3X.00 A3-mATX Mesh Black Steel Micro-ATX Mini Tower ...
Contact for AvailabilityR1,599.00
R1,299.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,199.00
Save: R 2,600!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
Contact for AvailabilityR2,184.00
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
























