Customers Who Viewed This Product Purchased
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Cooler Master MPX-8505-AFAG-BEU ELITE Gold 850 850W 80 Plus Gold ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,749.00
Save: R 250!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
FSP VITA-850BD VITA BD 850W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,577.00
R1,199.00
Save: R 378!
1STPLAYER NGDP-GLD-850-BK-ZA 850W 80-Plus Gold ATX 3.1 Fully Modu...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,999.00
Save: R 400!
MSI MAG A850GL PCIE5 WHITE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 Fully Modula...
In stock with WootwareR2,699.00
R2,299.00
Save: R 400!
MSI MAG A850GL PCIE5 850W 80 Plus Gold PCIe 5.0 Fully Modular Bla...
In stock with WootwareR2,599.00
R2,099.00
Save: R 500!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | PN Series |
| Model | PN850M (R-PN850M-FC0B-EU) |
| ATX Version | ATX12V 3.1 |
| Modularity | Fully Modular |
| Continuous Power | 850W |
| Power Excursion | 1700W for 100μs |
| Certifications | 80 Plus Gold Certified |
| Protections | OPP / OVP / SCP / OTP / OCP / UVP / SIP / NLO |
| Multi-GPU Ready | N/A |
| Cables | 1x 24-Pin ATX 12V Cable (550mm) |
| 2x 8-Pin (4 4) EPS 12V CPU Cables (700mm) | |
| 1x 12VHPWR PCIe Gen5 16-pin Cable (600mm) | |
| 3x 8-Pin (6 2) PCIe Cables (550mm) | |
| 8x SATA Connectors | |
| 2x Molex Connectors | |
| Fan | |
| Fan Size | 120mm |
| Bearing Technology | Fluid Dynamic Bearing |
| Zero RPM Quiet Mode | Yes, temperature controlled |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 140 x 150 x 86mm (D x W x H) |
| Colour | Black |
| Weight | 2.7kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 10 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,399.00
R8,799.00
Save: R 600!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 Micro-...
In stock with WootwareR6,999.00
R3,999.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
























