| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce RTX 30 Series |
| Model | GV-N3060AORUS E-12GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1867 MHz |
| CUDA Cores | 3,584 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Memory Clock | 15 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 360 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| Multi-Monitor Support | 4 Displays |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| General | |
| Features | WINDFORCE 3X Cooling System |
| 80mm Unique Blade Fans | |
| RGB Fusion 2.0 | |
| Protection Back Plate | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 600 W |
| Power Connector | 1x 6-pin, 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Dimensions | 296 x 117 x 56 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Best buy for money well spent - Ivaan, 27 July 2023
I have been wanting to buy me a decent gaming graphics card for sometime now, most places are usually overpriced or out of stock, I have been saving some cash and waiting patiently until Wootware came to my rescue as always. Great card, does more than I need to and also didnt stretch my pocket too much. Amazon product and service from Wootware. 10 / 10
- Great Choice 10 / 10 - Michael, 13 August 2021
After waiting years for the perfect buy I decided to get myself one of these beasts. Don't underestimate the fact that it's a "3060" . This card has blown me away with great performance even without an OC throughout a variety of newer titles, mainly 1080p & 1440p. In 4K the card lacks but if you looking to game at that resolution you might want a bigger budget. After holding out a month before leaving a review I am confident in saying that this IS the best price to performance you will currently get in SA if you are looking for something brand new. Even with a slight overclock the temps on this card has remained reasonable and after hours of gaming I have yet to reach the point of thermal throttling. If you are contemplating getting one of these and are gaming on something from the 10 series or even mid range 20 series I would definitely recommend this card.
Specs if anyone is interested - 3700X - 32GB 3200MHz & a mid range SSD. - Amazing Product 10 / 10 - Heinrich, 6 August 2021
Upgraded from a Gigabyte GTX1080Ti Gaming OC, +- Same performance (RTX OFF), some titles you will get 5% - 10% more fps as with the GTX1080Ti, Also colder as the GTX - My Specs - Core i9-9900K - 32GB 3200MHz on a nvme 980 pro. At first was skeptical about the 3060, it's worth it if looking for a cheap upgrade at current market prices.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!


