Features 
Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (1)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | FROZN A410 Series |
| Model | FROZN A410 SE ARGB |
| Compatibility | Intel: LGA1851/1700/1200/115X |
| AMD: AM5/AM4 | |
| TDP | 180W |
| Overall Dimension | 128mm x 76mm x 152mm |
| Heatsink Material | 4× 6mm Diameter Direct Touch Heatpipes |
| Aluminum Fins | |
| Weight | 720g (Heatsink Fan) |
| Fan Specifications | |
| Included Fans | 1x 120mm Fan |
| Fan Speed | 300RPM - 2000RPM |
| Max Air Flow | 58CFM |
| Max Static Pressure | 1.94mmH2O |
| Noise | 27.2dB(A) |
| Current Input | 0.15A |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connectors | 4-Pin PWM 3-Pin ARGB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Powered by ASUS: Wootware Power AMD B550 & NVIDIA RTX 5060 Desktop Gaming PC
From: R27,140.00
To: R36,903.00
Out of stock
- Great cooler for the price. Quality is great. - Jarian, 6 November 2025
Great cooler for the price. Cools my Ryzen 5 3600 with no issues. Runs at a stable 70c at max load. Highly recommend getting this cooler especially for budget builds. It’s also very liable and inexpensive. Will buy more of these again for future builds and projects.
Category Bestsellers
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,349.00
Save: R 150!









