| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 11th Gen Rocket Lake |
| Model | BX8070811700F |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | i7-11700F |
| Lithography | 14 nm |
| CPU Specifications | |
| Number of Cores | 8 |
| Number of Threads | 16 |
| Processor Base Frequency | 2.50 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.90 GHz |
| Cache | 16 MB Intel Smart Cache |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency | 4.90 GHz |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 Frequency | 4.80 GHz |
| TDP | 65 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | DDR4-3200 |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 50 GB/s |
| ECC Memory Supported | No |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 + 1x4, 2x8 + 1x4, 1x8 + 3x4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| Package Specifications | |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2019C |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5 mm x 37.5 mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | Yes |
| Intel Thermal Velocity Boost | No |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel vPro Platform Eligibility | No |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2, Intel AVX-512 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Gaussian and Neural Accelerator 2.0 | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Overall Purchase Review - Grant, 28 January 2022
The product was very well put together and delivered. The only negative comment I have is that I didn't receive much technical help when I was asking about the various computer components. I would've appreciated more help in getting the correct technical solution.
- I7 11700F - Gert, 20 August 2021
Received the product earlier than initially stated. Product works well and this CPU is very powerfull for its price range. Thank you Wootware. Woot woot!
- Great for the price. - Stephan, 23 July 2021
Well matched with my ASUS PRIME Z590-A.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Intel BX8071514700KF Core i7-14700KF 20-Core 5.60GHz Raptor Lake-...
In stock with WootwareR8,070.00
R7,199.00
Save: R 871!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,399.00
Save: R 2,600!
Western Digital WDS200T4G0E WD Green SN3000 2TB M.2 2280 PCIe 4.0...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,399.00
Save: R 2,400!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,999.00
Save: R 2,000!
Palit GeForce RTX 5070 Infinity 3 NE75070019K9-GB2050S 12GB GDDR7...
In stock with WootwareR15,799.00
R12,499.00
Save: R 3,300!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Seagate ST4000VX016 SkyHawk 4TB SATA 6Gb/s 256MB Cache 3.5 Inch I...
Stock Coming SoonR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
ASUS TUF GAMING B760-PLUS WIFI Intel B760 Raptor Lake LGA 1700 DD...
Contact for AvailabilityR4,066.00
















