Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 11th Gen Rocket Lake |
| Model | BX8070811600 |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | i5-11600 |
| Lithography | 14 nm |
| CPU Specifications | |
| Number of Cores | 6 |
| Number of Threads | 12 |
| Processor Base Frequency | 2.80 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.80 GHz |
| Cache | 12 MB Intel Smart Cache |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 Frequency | 4.80 GHz |
| TDP | 65 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | DDR4-3200 |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 50 GB/s |
| ECC Memory Supported | No |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 750 |
| Graphics Base Frequency | 350 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.30 GHz |
| Graphics Video Max Memory | 64 GB |
| Execution Units | 32 |
| 4K Support | Yes, at 60Hz |
| Max Resolution (HDMI) | 4096x2160@60Hz |
| Max Resolution (DP) | 5120 x 3200 @60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 @60Hz |
| DirectX* Support | 12.1 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel InTru 3D Technology | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Device ID | 0x4C8A |
| OpenCL* Support | 3.0 |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 1x4, 2x8 1x4, 1x8 3x4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| Package Specifications | |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2019C |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5 mm x 37.5 mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | Yes |
| Intel Thermal Velocity Boost | No |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel vPro Platform Eligibility | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Gaussian and Neural Accelerator 2.0 | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,999.00
Save: R 1,500!
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
In stock with WootwareR6,473.00
R3,199.00
Save: R 3,274!
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
In stock with WootwareR6,473.00
R3,499.00
Save: R 2,974!
Intel BX8071514500 Core i5-14500 14-Core 5.0GHz Raptor Lake-S Soc...
In stock with WootwareR5,399.00
R4,199.00
Save: R 1,200!
Customers Who Bought This Also Bought
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
Contact for AvailabilityR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Lenovo 21SK000RZA ThinkBook 16 G8 Intel Core Ultra 5 225U 4.8Ghz ...
In stock with SupplierR17,486.00






















