Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,999.00
Save: R 1,500!
Intel BX8071512400 Core i5-12400 Hexa Core 2.50GHz 10nm Alder Lak...
Contact for AvailabilityR3,899.00
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
In stock with WootwareR6,473.00
R3,499.00
Save: R 2,974!
Intel BX8071514500 Core i5-14500 14-Core 5.0GHz Raptor Lake-S Soc...
In stock with WootwareR5,399.00
R4,199.00
Save: R 1,200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 13th Gen Raptor Lake |
| Model | Core i5-13400F (BX8071513400F) |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| Core Arrangement | 6 Performance Cores, 8 Efficiency Cores |
| Cores | 14 |
| Threads | 20 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.80GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.30GHz |
| Performance-core Base Frequency | 2.50GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 1.80GHz |
| Cache | 20MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 9.5MB |
| Processor Base Power | 65W |
| Maximum Turbo Power | 148W |
| TJUNCTION | 100°C |
| Memory | |
| Max Memory Supported | 128 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 5600MT/s |
| Up to DDR4 3200MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 89.6GB/s |
| Expansion | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | Single socket |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 plus 4 lanes OR 2x8 plus 4 lanes |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| General | |
| Advanced Features | Intel Gaussian & Neural Accelerator 3.0 |
| Intel Thread Director | |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | |
| Intel Speed Shift Technology | |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 | |
| Intel Hyper-Threading Technology | |
| Intel 64 | |
| 64-bit Instruction Set | |
| Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 Instruction Set Extensions | |
| Idle States | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Intel Volume Management Device (VMD) | |
| Security & Reliability Features | Intel Standard Manageability (ISM) |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | |
| Intel AES New Instructions | |
| Secure Key | |
| Intel OS Guard | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Boot Guard | |
| Mode-based Execute Control (MBEC) | |
| Intel Stable IT Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Linux x86-64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent service - Richard, 15 June 2023
the packaging was very good and care was taken in this order , shipping was fast and the support from Woodware is amazing , the combination of this cpu with the B760 performance is super fast and i am super Happy , Thank you
- Awesome - Andrew, 7 June 2023
10 cores for that price? Fantastic for starting a homelab. This is probably one of the best budget options when you need multiple cores running
- Excellent CPU! - Shaun, 11 April 2023
This is an excellent CPU, works perfectly in combination with my ASUS ROG STRIX B660-A GAMING WIFI D4 Motherboard after the latest bios update, Corsair H100i LGA1200 liquid cooler, Nvidia GeForce GTX 1080-R graphic card, Cooler Master MWE 750W power supply, 32GB DDR4 Corsair 3200Mhz ram modules & Thermaltake S500 TG Midi Tower case. The temps are in spec and the CPU can handle 4K video editing with ease. This is a great CPU for any budget gamer!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Montech AIR 1000 Lite Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop ...
Contact for AvailabilityR1,149.00
R1,049.00
Save: R 100!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,099.00
Save: R 900!
GeiL GP432GB3200C22DC Pristine 32GB (2x16GB) DDR4-3200 CL22 1.2V ...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,999.00
Save: R 1,000!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!





















