Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
Intel BX8071514600KF Core i5-14600KF 14-Core 5.30GHz Raptor Lake-...
Stock Coming SoonR5,280.00
R4,199.00
Save: R 1,081!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 13th Gen Raptor Lake |
| Model | Core i5-13600K (BX8071513600K) |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| Core Arrangement | 6 Performance Cores, 8 Efficiency Cores |
| Cores | 14 |
| Threads | 20 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.10GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.90GHz |
| Performance-core Base Frequency | 2.60GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 3.50GHz |
| Cache | 24 MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 20MB |
| Processor Base Power | 125W |
| Maximum Turbo Power | 181W |
| TJUNCTION | 100°C |
| Memory | |
| Max Memory Supported | 128 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 5600MT/s |
| Up to DDR4 3200MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 89.6GB/s |
| Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.50GHz |
| Graphics Output | DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1 |
| Execution Units | 32 |
| Max Resolution (HDMI) | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Max Resolution (DP) | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| API Support | DirectX 12.1, OpenGL 4.5, OpenCL 3.0, Vulkan |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| Intel Quick Sync Video Support | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology Support | Yes |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Expansion | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | Single socket |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 plus 4 lanes OR 2x8 plus 4 lanes |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| General | |
| Advanced Features | Intel Gaussian & Neural Accelerator 3.0 |
| Intel Thread Director | |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | |
| Intel Speed Shift Technology | |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 | |
| Intel Hyper-Threading Technology | |
| Intel 64 | |
| 64-bit Instruction Set | |
| Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 Instruction Set Extensions | |
| Idle States | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Intel Volume Management Device (VMD) | |
| Security & Reliability Features | Intel Standard Manageability (ISM) |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | |
| Intel AES New Instructions | |
| Secure Key | |
| Intel OS Guard | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Boot Guard | |
| Mode-based Execute Control (MBEC) | |
| Intel Stable IT Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Linux x86-64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- The best of both worlds - Sibusiso, 1 June 2023
Honestly, a big improvement from my i3 12100 processor. I am impressed with the power being utilized/drawn by the processor for normal day to day activities. It is efficient, and thus you can cool it with an air cooler. I am using a Cooler-Master Hyper 212 Black Edition to cool it, but I am using the cooler with Noctua NF F12 fans (push-pull config) just in case the processor starts to stretch out with that delicious violent performance. It's a beast, I love it! Just passop, raptors are wild animals. Use a good AIO for peace of mind if you want to OC.
- Very Good CPU - Matthew, 16 March 2023
Very good Cpu for gaming and other tasks. highly recommend.
- An i5 masquerading as a high-level i7 or Threadripper of yore - phenomenal - Paul, 6 January 2023
I upgraded from a stalwart Intel 4th gen Haswell 4790k i7 CPU, which worked wonderfully well past its sell-by date. I am simply blown away with this CPU - its single core performance is easily twice as fast and multi core is completely off the charts. It hardly breaks a sweat during even the most demanding CPU-intensive games, like Read Dead Redemption 2 and keeps the framerates sky high. It all but eliminates stuttering across the board. Still cannot believe it is an i5! The only caveat to this is that it runs quite hot - temps remain below 80 degrees with the DeepCool AK620 in extremely hot climate, though. It is also quite thirsty, obviously so I would recommend a PSU of 1000W. I get the impression my old 850W is barely keeping up.
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
Contact for AvailabilityR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!




















