Intel BX8071514700KF Core i7-14700KF 20-Core 5.60GHz Raptor Lake-...
In stock with WootwareR8,070.00
R7,199.00
Save: R 871!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | Coffee Lake Refresh |
| Model | BX80684I79700K |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | i7-9700K |
| Lithography | 14 nm |
| Performance | |
| Number of Cores | 8 |
| Number of Threads | 8 |
| Processor Base Frequency | 3.60 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.90 GHz |
| Cache | 12 MB SmartCache |
| Bus Speed | 8 GT/s DMI3 |
| TDP | 95 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Datasheet | View Now |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 64 GB |
| Memory Types | DDR4-2666 |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 41.6 GB/s |
| ECC Memory Supported | No |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Base Frequency | 350 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.20 GHz |
| Graphics Video Max Memory | 64 GB |
| 4K Support | Yes, at 60Hz |
| Max Resolution (HDMI 1.4) | 4096x2304@24Hz |
| Max Resolution (DP) | 4096x2304@60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096x2304@60Hz |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel InTru 3D Technology | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Device ID | 0x3E98 |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16, 2x8, 1x8 2x4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 16 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1151 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015D (130W) |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Turbo Boost Technology | 2 |
| Intel vPro Platform Eligibility | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Memory Protection Extensions (Intel MPX) | Yes |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Lots of hidden overclocking value - Daniel, 3 October 2020
8 cores, no HT and therefore less heat leaves some good room for overclocking. I got an adaptive 24/7 overclock of 5 GHz on all cores easily with no AVX offset, safe voltage (< 1.35 at full load) and great temperatures (below 80 degrees at full load) which appears quite common for this CPU if you have a decent off the shelf cooler. When you consider that far more expensive CPU's brag about 5 GHz, this hidden value is not to be missed out on and makes the price of this CPU well worth it.
- Just for gaming - Dylan, 17 July 2020
I'm not going to try and say this processor is the best overall, but for a purely gaming dedicated rig, this CPU is basically as good as it gets. I do not use my PC for anything else so team blue was an easy choice for me. However, if I did use my PC for anything else, I probably would have gone for AMD.
- Beats Ryzen Gaming - Adriaan, 13 December 2019
This CPU is a beast at gaming no issues what so ever. Ryzen is cheaper but Gaming Intel FTW
- This is for gaming! - Beni, 30 August 2019
8 core 0 threads, every task every, game at 3440x1440, no problem. Upgraded from a 3960X 6 core 12 Threads.
Thanks Wootware for excellent customer services! - Expensive beast - Andre, 8 April 2019
This thing in your PC is amazing - it does not break a sweat under any normal / gaming loads. CPU intensive engineering workloads nearly gets it to break a sweat.
I like the lack of hyperthreading or security thermal reasons.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,399.00
Save: R 2,600!
Western Digital WDS200T4G0E WD Green SN3000 2TB M.2 2280 PCIe 4.0...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,199.00
Save: R 2,800!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
Palit GeForce RTX 5070 Infinity 3 NE75070019K9-GB2050S 12GB GDDR7...
In stock with WootwareR15,799.00
R12,499.00
Save: R 3,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR10,499.00
R8,399.00
Save: R 2,100!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
















