Customers Who Viewed This Product Purchased
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
Intel BX8071514600KF Core i5-14600KF 14-Core 5.30GHz Raptor Lake-...
Stock Coming SoonR5,280.00
R4,199.00
Save: R 1,081!
Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Model Number | BX80646I54690K |
| Series | Haswell | General |
| Processor Number | i5-4690K |
| Cores | Quad Core |
| Clock Speed | 3.5 GHz |
| Cache | 6 MB |
| Lithography | 22 nm |
| Socket | LGA1150 |
| Processor Graphics | Intel HD Graphics 4600 |
| Wattage | 88 W |
| Memory Interface | DDR3-1333/1600 | Extra Info |
| Intel Turbo Boost Technology ‡ | 2 |
| Intel vPro Technology ‡ | No |
| Intel Hyper-Threading Technology ‡ | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) ‡ | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) ‡ | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) ‡ | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel 64 ‡ | Yes |
| Intel My WiFi Technology | Yes |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology ‡ | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No | Intel Data Protection Technology |
| AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes | Intel Platform Protection Technology |
| OS Guard | Yes |
| Trusted Execution Technology ‡ | No |
| Execute Disable Bit ‡ | Yes |
| Anti-Theft Technology | Yes | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
Wootware Wolverine - Enthusiast Dual-GPU SLi High Performance ATX Gaming PC
From: R15,506.00
To: R27,171.00
Out of stock
Out of stock
Out of stock
Customers Who Bought This Also Bought
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
Contact for AvailabilityR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!























