Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,999.00
R4,199.00
Save: R 1,800!
| SPECIFICATIONS | Essentials |
| Processor Number | i5-7500 |
| Status | Launched |
| Launch Date | Q1'17 |
| Lithography | 14 nm | Performance |
| # of Cores | 4 |
| # of Threads | 4 |
| Processor Base Frequency | 3.40 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.80 GHz |
| Cache | 6 MB |
| Bus Speed | 8 GT/s DMI3 |
| # of QPI Links | |
| TDP | 65 W | Memory Specifications |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 64 GB |
| Memory Types | DDR4-2133/2400, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| ECC Memory Supported ‡ | No | Graphics Specifications |
| Processor Graphics ‡ | Intel HD Graphics 630 |
| Graphics Base Frequency | 350.00 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.10 GHz |
| Graphics Video Max Memory | 64 GB |
| 4K Support | Yes, at 60Hz |
| Max Resolution (HDMI 1.4)‡ | 4096x2304@24Hz |
| Max Resolution (DP)‡ | 4096x2304@60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel)‡ | 4096x2304@60Hz |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.4 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel InTru 3D Technology | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| # of Displays Supported ‡ | 3 |
| Device ID | 0x5912 | Expansion Options |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations ‡ | Up to 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Max # of PCI Express Lanes | 16 | Package Specifications |
| Sockets Supported | FCLGA1151 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015C (65W) |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Low Halogen Options Available | See MDDS | Advanced Technologies |
| Intel Turbo Boost Technology ‡ | 2.0 |
| Intel vPro Technology ‡ | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) ‡ | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel 64 ‡ | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | SSE4.1/4.2, AVX 2.0 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology ‡ | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes | Intel Data Protection Technology |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Memory Protection Extensions (Intel MPX) | Yes | Intel Platform Protection Technology |
| OS Guard | Yes |
| Trusted Execution Technology ‡ | Yes |
| Execute Disable Bit ‡ | Yes |
| Intel Device Protection Technology with Boot Guard | Yes | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Locked performance keeps it from 5 stars. - Petrus, 6 May 2018
General notes: Good price to performance ratio, only for games that aren't super CPU intensive. Experiencing some input lag in intensive games. Always running at 80-100%. Definitely recommend going for the 8th gen 500 or 600 Intel CPU instead.
Pros: You'll be hard pressed to find a better price for a mid-range locked gaming CPU. For general use, the heat paste and stock cooler that comes with it are more than suitable and you won't need to spend extra money on a cooler.
Cons: The overclock-able version of this CPU is a vast improvement on this model. It will help to smooth out some of the infuriating input lag caused by intensive CPU loads in games such as PUBG or when you're rocking a multi-monitor setup and would like to do something on your second monitor when a game is running. - Great value for your buck - Philippe Jacques, 24 March 2017
Awesome processor, lightning fast speed. A good all rounder
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
In stock with WootwareR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
HIKSEMI HS-SSD-WAVE-P-512G WAVE 512GB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Soli...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!


















