Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | InWin |
| Series | Modular PSU Series |
| Model | P125 1250W Gold (IW-PS-P1250W) |
| ATX Version | ATX12V 2.52 |
| Modularity | Fully Modular |
| Continuous Power | 1250W |
| MTBF | > 100,000 hours |
| Efficiency Ratings | 80 Plus Gold Certified |
| Multi-GPU Ready | Yes |
| Cables | 1x 24-Pin Motherboard Power Cable (660mm) |
| 2x 8-Pin (4+4) EPS CPU Cables (650mm) | |
| 4x 8-Pin (6+2) PCIe Twin-Head Cables (600 + 100mm) | |
| 12x SATA Connectors | |
| 4x 4-Pin Molex Connectors | |
| 1x Floppy Drive Connector | |
| Fan | |
| Fan Size | 135mm |
| Bearing Technology | Fluid Dyamic Bearing |
| Zero RPM Mode | Yes, selectable Zero RPM, Cooling, Shut Down Cooling Fan Modes |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 160 x 150 x 86mm (D x W x H) |
| Weight | 2.95kg |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Super Flower SF-2000F14HP Leadex Platinum 2000W 80 Plus Platinum ...
In stock with WootwareR6,199.00
R4,999.00
Save: R 1,200!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
G.SKILL F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR Trident Z5 NEO RGB 64GB (2x32GB)...
In stock with WootwareR24,899.00
R22,499.00
Save: R 2,400!
Intel BX80768285K Core Ultra 9 285K 24-Core 5.70GHz Arrow Lake-S ...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
Gigabyte GeForce RTX 5090 WINDFORCE OC 32G GV-N5090WF3OC-32GD 32G...
In stock with WootwareR71,999.00
R64,999.00
Save: R 7,000!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Crucial CT1000T500SSD5 T500 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
Contact for AvailabilityR3,984.00
Lian Li G99.LAN217X.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass Black Ste...
Contact for AvailabilityR2,999.00
R2,599.00
Save: R 400!
Antec Performance P20CE Black Steel ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,599.00
R1,399.00
Save: R 200!
ASUS ProArt Z890-CREATOR WIFI Intel Z890 Arrow Lake LGA1851 ATX D...
Contact for AvailabilityR11,549.00
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!




















