| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Montech |
| Series | Gaming Cases |
| Model | XR White |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| I/O Ports | 1x USB Type-C |
| 2x USB 3.0 Type A | |
| 1x Microphone | |
| 1x Audio | |
| Reset Button | |
| Power Button | |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | 3.5": 2 |
| 2.5": 2 | |
| PSU Support | 230mm ATX |
| Dimensions | 435x230x450mm |
| Weight | 9kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Side | 2x 120mm |
| Rear | 1x 120mm |
| Fan Support | |
| Top | 3x 120mm | 2x 140mm |
| Side | 2x 120mm |
| PSU Shroud | 3x 120mm |
| Rear | 1x 120mm | 1x140mm |
| Radiator Support | |
| Top | 360/240/140/120mm |
| Clearance | |
| Motherboard Tray | N/A |
| CPU Cooler Height Limitation | 175mm |
| GPU Length Limitation | 420mm |
| Cable Management | N/A |
| Radiator Thickness | N/A |
| General | |
| Dust Filters | Side, Bottom, Top |
| Chassis Lighting | N/A |
| Features | Stylish I/O Interface |
| Three-Sided Magnetic Dust Filter | |
| Support Top-Mount 360mm AIO | |
| Support NVIDIA GeForce RTX 40 Series GPU | |
| Pre-Installed 120mm ARGB PWM Fan x3 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Gives Cheap Vibes - Andrew, 29 January 2026
I regret not trying to get a Phanteks case, now "only available on enquiry". I used Phanteks on my last two builds. They seemed to be significantly better quality. Only three stars because one of the mobo fastening threads came stripped and another was a different thread size (one size up). Otherwise the case was fairly easy to work with, cable runs can be neatly set up. I don't like the matt paint finish, it seems to mark easily.
- Awesome!!!!! - Michiel, 16 May 2025
Without a doubt, it's the greatest PC case I've ever owned. Very clean lines. Cable management is very good. I obtained the white case and built a black and white two-tone PC for myself. The glass panels makes it look much more expensive and premium than what the price would suggest. I added an Arctic liquid freezer 3 AIO with 38mm radiator without any issues. I really enjoyed the build!
- Very happy with the design and cooling - Thato, 31 March 2025
Great case with 3 fans already installed. Cable management already being done is also very convenient for beginner PC builders, like me, along with the daisy chaining of cables for easier use. Great cooling with lots of space. I was also pleasantly surprised with how quiet the fans are... If it wasn't for the RGB or monitor, I barely notice it running. RGB along with the tempered glass is awesome with the white case. I will be using this case for many years!
- Sleek Design with Great Cooling - Wouter, 27 November 2024
The Montech XR case looks awesome and has loads of room for everything. Cooling is great. The tempered glass side panel is nice, though it does smudge easily. It's the perfect size—not too big, but fits everything, including my GPU. Overall, very happy with it!
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR839.00
R599.00
Save: R 240!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Fractal Design FD-C-EPO1A-04 Epoch Black Tempered Glass RGB Light...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,499.00
Save: R 1,500!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,549.00
Save: R 950!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
























