Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Wired Gaming Mouse |
| Model | CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT |
| Form Factor | Right-handed Asymmetrical |
| Connectivity | USB 2.0 Type-A Wired (Up to 8000Hz Polling) |
| RGB Lighting | Yes, 3-zone ARGB supports MSI Mystic Light |
| Sensor | PixArt PAW-3395 26K Optical Sensor |
| Max Sensitivity (DPI) | Up to 26,000 DPI |
| Max Speed (IPS) | Up to 650 IPS |
| Max Acceleration (G) | Up to 50G |
| Battery | |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | N/A |
| Physical | |
| Programmable Buttons | 6x Programmable |
| Switch Type | Omron Mechanical Switches |
| Switch Lifecycle | N/A |
| On-Board Memory Profiles | N/A |
| Mouse Feet | 100% PTFE |
| General | |
| Cable | MSI FriXionFree Braided USB Type-A Cable |
| Tilt Scroll Wheel | N/A |
| Dimensions | 122 x 65 x 45mm (D x W x H) |
| Weight | 75 grams excluding cable |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,749.00
R1,299.00
Save: R 450!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
LAMZU MAYA X PURPLE SHADOW Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!









