| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Scyrox |
| Series | V-Series |
| Model | V6 (SCY-V6-BK) |
| Sensor | PixArt PAW3950 30K Optical Sensor |
| Resolution | Up to 30,000 DPI |
| Sensor Features | Zero Smoothing, Acceleration, or Filtering |
| Max. Acceleration | Up to 50G |
| Max. Speed | Up to 750IPS |
| USB Interface | USB 2.0 Type-C (charging), USB Type-A 8K Wireless Receiver |
| Report Rate | 8000 Hz 2.4Ghz Wireless |
| Microprocessor | Nordic 52840 |
| Onboard Memory | Hybrid On-Board profile |
| Power | |
| Charging | USB Type-C Charging |
| Battery Capacity | 250mAh Li-Ion |
| Battery Life | N/A |
| General | |
| Triggers | Omron Optical Microswitches |
| Buttons | 5x Programmable buttons |
| Mouse Feet | Pre-applied PTFE Feet |
| RGB | N/A |
| Cable | USB Type-C charging cable |
| Requirements | Windows 10 or Later |
| USB Type-A Port (Dongle and charging) | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 119 x 61 x 40mm (D x W x H) |
| Weight | 40 grams approx. |
| Boxed Accessories | 8000Hz Receiver |
| Charging/Data Cable | |
| User Manual | |
| PTFE Feet Stickers x2 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Scyrox SCY-V6-BK V6 - Adam Petrus, 9 April 2026
Honestley I was a bit sceptical when I ordered this, and even more so when I felt the weight. But I haven't had this much of a validating experience after purchasing a mouse like I did this one. Die clicks are clear and satisfying, super responsive, last ages and are easy to clean (These new age mice come with so many nooks)
- Dream Mouse - Keaton, 21 March 2026
I've tried all types of high-end mice, and I'm genuinely impressed with this one. It's the most technologically advanced mouse at such a good price. If I could rate it more than 5 stars, I would. This mouse is proof that you don't need to pay "premium" to get the best of the best. It even has its software online, so no need to download anything, which means no bloatware! If you have a 60g mouse and think that's light, wait until you try 40g. I hope this stays in stock for a long time to come, as I'll most likely be back to get another!
- SCYROX V6 - Xplosion, 11 February 2026
Very good mouse and at a crazy price, feels light in the hand and web based software makes it easy to change settings/profiles
- Impossibly Light - Ryno, 27 November 2025
I couldn’t believe how light this mouse is. I had to do a double take to make sure I did in fact get a wireless mouse with a battery inside. On my kitchen scale it weighs 43g compared to my 80g. Logitech G Pro Wireless. It is fantastic to use. The web interface is alright, but functionally there is nothing wrong with it. Seems like a solid mouse, hope it brings me many years of happy gaming!
- Genuinely amazing mouse - Carter, 26 September 2025
Switching from the razer viper ultimate which was already a top tier mouse to this was an insane upgrade, I've compared the stats of this mouse to other mice like the logitech g pro x superlight 2, hitscan hyperlight, sora ninjutso v2, razer viper pro 3, and some other popular mice too on rtings.com, this mouse beats them all in raw performance, like things such as cpi, sensor benchmarks, click latency, its about equal in weight with the hitscan hyperlight and sora v2 but it beats them by having a PAW3950 sensor while they have a PAW3395. The fact people are paying R2500+ for mice like the Logitech g pro, and the razer viper pro 3 etc, while this mouse exists is crazy, the hump on the back of the mouse is a bit aggressive for preference, if I had known I would've gotten the v8 instead but entirely the shape comes down to preference, objectively though this mouse beats all.
- Scyrox V6 - Dwayne , 27 August 2025
I had initially set my eyes on the Mchose M7 ultra but there was no stock. Picked up the scyrox v6 instead and couldn't be happier. Changing from the logitech G502 lightspeed wireless this mouse felt like a feather. I could never find a comfortable grip on the G502 and even with the weights removed it felt sluggish.
Also love that the software is online and doesn't require you to register/sign up or install any app. Settings are straight forward and easy to change, thank you Wootware.
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-007501 MX Master 3S Bluetooth Performance 8000 DPI D...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,699.00
R1,249.00
Save: R 450!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!









