| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Scyrox |
| Series | V-Series |
| Model | V6 (SCY-V6-WH) |
| Sensor | PixArt PAW3950 30K Optical Sensor |
| Resolution | Up to 30,000 DPI |
| Sensor Features | Zero Smoothing, Acceleration, or Filtering |
| Max. Acceleration | Up to 50G |
| Max. Speed | Up to 750IPS |
| USB Interface | USB 2.0 Type-C (charging), USB Type-A 8K Wireless Receiver |
| Report Rate | 8000 Hz 2.4Ghz Wireless |
| Microprocessor | Nordic 52840 |
| Onboard Memory | Hybrid On-Board profile |
| Power | |
| Charging | USB Type-C Charging |
| Battery Capacity | 250mAh Li-Ion |
| Battery Life | N/A |
| General | |
| Triggers | Omron Optical Microswitches |
| Buttons | 5x Programmable buttons |
| Mouse Feet | Pre-applied PTFE Feet |
| RGB | N/A |
| Cable | USB Type-C charging cable |
| Requirements | Windows 10 or Later |
| USB Type-A Port (Dongle and charging) | |
| Colour | White |
| Dimensions | 119 x 61 x 40mm (D x W x H) |
| Weight | 40 grams approx. |
| Boxed Accessories | 8000Hz Receiver |
| Charging/Data Cable | |
| User Manual | |
| PTFE Feet Stickers x2 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Just buy it - Brendan, 27 February 2026
If you are considering this mouse, it's great. I went with the white, I like how the black buttons stand out against it. The latest, highest end PAW3950 sensor inside this thing is truly amazing. I didn't expect this much improvement coming from a decent mouse (glorious model D minus wireless) But it's just so much better. I set it to 2k polling, enabled competitive mode, disabled motion sync and it's perfect. I've played OSU, fortnite, overwatch 2 and valorant with it so far, and it's just way better than what I had. For the price it can't be beat. The clicks are satisfying, optical switches, the side buttons are stable, and also nice sounding. The scroll wheel is very tactical, you feel every step clearly when scrolling. It comes with a premium feeling, thick braided cable and an extra pair of feet which is nice. You don't need to install the app to configure settings, you can do it on the web which is also really cool! This mouse tracks perfectly, it's really light weight, highly recommended.
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007501 MX Master 3S Bluetooth Performance 8000 DPI D...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,699.00
R1,249.00
Save: R 450!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!









