Customers Who Viewed This Product Purchased
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
ASUS GeForce RTX 5090 ROG Astral OC Edition 90YV0LW0-M0NM00 32GB ...
In stock with WootwareR84,999.00
R74,999.00
Save: R 10,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 AORUS MASTER 32G GV-N5090AORUS M-32GD 3...
In stock with WootwareR74,999.00
R69,999.00
Save: R 5,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 WINDFORCE OC 32G GV-N5090WF3OC-32GD 32G...
In stock with WootwareR71,999.00
R64,999.00
Save: R 7,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 GAMING OC 32G GV-N5090GAMING OC-32GD 32...
In stock with WootwareR73,999.00
R66,999.00
Save: R 7,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 AORUS MASTER ICE 32G GV-N5090AORUSM ICE...
In stock with SupplierR66,099.00
ASUS GeForce RTX 5090 ROG Astral BTF OC Edition ROG-ASTRAL-RTX509...
In stock with SupplierR72,199.00
MSI GeForce RTX 5090 VENTUS 3X OC G5090-32V3C 32GB GDDR7 512-bit ...
In stock with SupplierR62,199.00
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GeForce RTX 5090 SUPRIM SOC |
| Model | G5090-32SPS |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5090 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Graphics Clock | 2010 MHz |
| Core Clocks | Gaming Mode: Extreme Performance: 2580 MHz (MSI Center) Boost: 2565 MHz |
| Silent Mode: Extreme Performance: 2527 MHz (MSI Center) Boost: 2512 MHz | |
| CUDA Cores | 21760 |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Interface | 512-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1b |
| 3x DisplayPort 2.1a | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | 5th Generation Tensor Cores (AI) |
| 4th Generation Ray Tracing Cores | |
| DLSS 4 | |
| Super Resolution | |
| DLAA | |
| Ray Reconstruction | |
| Frame Generation | |
| Multi Frame Generation | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA App | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| RTX Remix | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| 2x Ninth Generation NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| 2x Sixth Generation NVIDIA Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| CUDA Capability 12.8 | |
| HYPER FROZR THERMAL DESIGN | |
| STORMFORCE Fan | |
| Advanced Vapor Chamber | |
| Core Pipes | |
| Filled Fins | |
| Wave Curved 4.0 | |
| Air Antegrade Fin 2.0 | |
| Metal Backplate | |
| Dual BIOS | |
| MSI Center | |
| Afterburner | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 1000W |
| Power consumption | Gaming mode: 600 W |
| Silent mode: 575 W | |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 359mm x 149mm x 76mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5090 GAMEROCK OC NE75090S19R5-GB2020G 32GB GDDR...
Contact for AvailabilityR77,999.00
R64,999.00
Save: R 13,000!
ASUS GeForce RTX 5090 ROG Astral OC Edition 90YV0LW0-M0NM00 32GB ...
In stock with WootwareR84,999.00
R74,999.00
Save: R 10,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 GAMING OC 32G GV-N5090GAMING OC-32GD 32...
In stock with WootwareR73,999.00
R66,999.00
Save: R 7,000!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
G.SKILL F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR Trident Z5 NEO RGB 64GB (2x32GB)...
In stock with WootwareR24,899.00
R22,499.00
Save: R 2,400!
Gigabyte GeForce RTX 5090 WINDFORCE OC 32G GV-N5090WF3OC-32GD 32G...
In stock with WootwareR71,999.00
R64,999.00
Save: R 7,000!
Antec Performance P20CE Black Steel ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,599.00
R1,399.00
Save: R 200!
Intel BX80768285K Core Ultra 9 285K 24-Core 5.70GHz Arrow Lake-S ...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ASUS ProArt Z890-CREATOR WIFI Intel Z890 Arrow Lake LGA1851 ATX D...
Contact for AvailabilityR11,549.00
Crucial CT1000T500SSD5 T500 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
Contact for AvailabilityR3,984.00
ASUS GeForce RTX 5090 TUF Gaming OC Edition TUF-RTX5090-O32G-GAMI...
Contact for AvailabilityR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!


















