Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
PNY GeForce RTX 5070 Ti Triple Fan VCG5070T16TFXPB1 16GB GDDR7 25...
In stock with WootwareR24,799.00
R17,999.00
Save: R 6,800!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G GV-N507TWF3OC-1...
In stock with WootwareR22,499.00
R19,499.00
Save: R 3,000!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti GAMING OC 16G GV-N507TGAMING OC-16GD...
In stock with WootwareR25,999.00
R21,499.00
Save: R 4,500!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S NE7507T019T2-GB2031U 16GB G...
Stock Coming SoonR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti AORUS MASTER 16G GV-N507TAORUS M-16G...
In stock with WootwareR26,999.00
R22,499.00
Save: R 4,500!
ZOTAC GeForce RTX 5070 Ti SOLID SFF OC ZT-B50710J3-10P 16GB GDDR7...
In stock with WootwareR24,199.00
R18,999.00
Save: R 5,200!
ASUS GeForce RTX 5070 Ti ROG Strix OC Edition 90YV0M90-M0NB00 16G...
In stock with WootwareR27,999.00
R23,999.00
Save: R 4,000!
MSI GeForce RTX 5070 Ti SHADOW 3X OC G507T-16S3C 16GB GDDR7 256-b...
In stock with SupplierR20,599.00
MSI GeForce RTX 5070 Ti GAMING TRIO OC G507T-16GTC 16GB GDDR7 256...
In stock with SupplierR21,496.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | Game Rock Series |
| Model | NE7507T019T2-GB2030G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5070 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2452 MHz |
| CUDA Cores | 8960 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell 2.0 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1b |
| 3x DisplayPort 2.1b | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Chameleon Panel |
| Turbo Fan 4.0 | |
| High Performance Vapor Chamber | |
| ARGB Sync EVO | |
| Dual Bios | |
| Palit Thunder Master | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 1x 16-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.5 Slot |
| Dimensions | 331.9 x 150 x 70.4mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great! - Roy, 7 April 2025
I was very hesitant in moving on from my RTX 3080 and was caught in 2 minds between this and the 9070XT but with the prices being close enough between the 2, I decided on Nvidia for the better DLS and Frame Gen.
So far, I cannot complain at all, I have had previous Palit cards and each have been great, low temps and headroom for Overclocking at a more reasonable price than many of their competitors. This is no different.
In addition, the card looks great when vertically mounted. I was also hesitant as the gamerock designed has changed however when in the case and lit up, it looks amazing (if you are into over the top RGB that is).
I wish the GPU market was in an overall better place but this is a great option for where we are now. - Super GPU - Fredrik, 29 March 2025
It was the first time I custom build a PC, and a gaming rig at that. I had initially decided on Radeon RX 7900 GRE, as it's been described as a gaming beast, but it was sold out, so I had to re-think my build. Long story short, the 5070 Ti was released, and I went for it. I'm super happy with the performance of this GPU. I've given it the hard task to run Hogwarts Legacy, a very demanding AAA title, and on 1440p I average round 250 FPS in the open world, (with spikes well over 300) on full DLSS, and Ray Tracing, on Ultra settings. Elden Ring, which is optimized and capped at 60 FPS, looks like a dream. Since it's new gen, this card is future proof, which feels good. For my specific rig, I should have gone for the Palit "GamingPro" variant rather, and saved R1500, as it does not have RGB. My rig is under my desk with RGB switched off, so that was bit of a waste. The Woot team, was really great in building my first 'real deal' gaming rig and I'm super happy.
Build:
Chassi: Montech AIR 903 MAX
Mobo: Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI7
CPU: Ryzen 7 7800X3D
CPU cooler: Scythe SCFM-3000 Fuma 3
GPU: Palit GeForce RTX 5070 Ti GameRock
RAM: G.Skill F5-6000J3038F16GX2-FX5 Flare X5 32GB
SSD: XPG GAMMIX S70 BLADE 2TB
PSU: FSP HG2-850-Gen5 Hydro G PRO ATX 3.0 850W 80 Plus Gold PCIe 5.0 FM
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Certified Ful...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,599.00
Save: R 1,700!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14XP Leadex VII Platinum PRO 1000W 80 Plus P...
In stock with WootwareR3,449.00
R2,899.00
Save: R 550!
























