Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
PNY GeForce RTX 5070 Ti Triple Fan VCG5070T16TFXPB1 16GB GDDR7 25...
In stock with WootwareR24,799.00
R17,999.00
Save: R 6,800!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G GV-N507TWF3OC-1...
In stock with WootwareR22,499.00
R19,499.00
Save: R 3,000!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti GAMING OC 16G GV-N507TGAMING OC-16GD...
In stock with WootwareR25,999.00
R21,499.00
Save: R 4,500!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S NE7507T019T2-GB2031U 16GB G...
Stock Coming SoonR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
ZOTAC GeForce RTX 5070 Ti SOLID SFF OC ZT-B50710J3-10P 16GB GDDR7...
In stock with WootwareR24,199.00
R18,999.00
Save: R 5,200!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti AORUS MASTER 16G GV-N507TAORUS M-16G...
In stock with WootwareR26,999.00
R22,499.00
Save: R 4,500!
ASUS GeForce RTX 5070 Ti ROG Strix OC Edition 90YV0M90-M0NB00 16G...
In stock with WootwareR27,999.00
R23,999.00
Save: R 4,000!
MSI GeForce RTX 5070 Ti SHADOW 3X OC G507T-16S3C 16GB GDDR7 256-b...
In stock with SupplierR20,599.00
MSI GeForce RTX 5070 Ti GAMING TRIO OC G507T-16GTC 16GB GDDR7 256...
In stock with SupplierR21,496.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | Gaming Pro Series |
| Model | NE7507T019T2-GB2031A |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5070 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Graphics Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2452 MHz |
| CUDA Cores | 8960 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell 2.0 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1b |
| 3x DisplayPort 2.1b | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | TurboFan Blade |
| Dual Ball Bearing Fans | |
| Air Deflector | |
| ARGB Sync EVO | |
| Dual Bios | |
| Palit Thunder Master | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 1x 16-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3 Slot |
| Dimensions | 331.9 x 127,1 x 60mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing card - Brendynn, 21 July 2025
I was debating between this and a 9070XT and am glad that I went with team green. The card barely breaks 60 degrees when running full tilt and DLSS 4 feels amazing, even if the frames are fake! Coming from my 1070ti, it was a massive jump. As always, Wootware customer care on point as well!
- All you need - Charles, 24 June 2025
Pros:
- Great performance
- Amazing temps (61-69c OC'd)
- Decent overlocking - managed to get quite a good score on 3DMark, but ASUS / Gigabyte cards with increased power limits had a slight advantage.
- Very quiet
- Decent power usage
Cons:
- vBIOS limited to 100% power (300W)
- Require Palit software for RGB control
- Nvidia drivers are a bit of a problem with 50 series cards at the moment of this review - but improving.
I'd definitely recommend this product over the more expensive options, unless you want to get 1st place on the TimeSpy leaderboard. - Awesome card - Shaun, 10 April 2025
Really happy I decided to go with this card, I was in two minds vs the 9070xt but for the future and ray tracing I think for the smaller price bump here in SA it is worth the price. I am super happy with the performance coming from an RTX2080, and across the board, it's more than double the frames. I have given the card a nice little overclock and now it's really impressive. The cooler on the card works great, temps are so low its crazy and exceptionally quiet. If you are looking at a 5070ti there is no point paying for the "higher end" cards as you can get the exact same performance here.
- Massive upgrade - Devan, 8 April 2025
Coming from a AMD HD7770 HD (ancient i know lol) this was a well worth and long overdue upgrade, enjoying exploring the features and the card seems stable so far. Im looking forward to finally getting back in productivity and gaming again on PC again. Definitely worth it, though the price still pretty high. Time will tell if this ages well, yet I don't regret this purchase at all
- Great cooling performance and low noise - Don, 13 March 2025
Very impressed by how quiet the fans.
it's a big GPU and weighs about 1.5kg, I would recommend getting GPU Support Stand or mount it vertically.
Included in the box was a mouse pad, the GPU and a 12VHPWR to 2x 8PIN adaptor.
Overall I am very happy with this card - Very happy - Ruan, 7 March 2025
Card has been great so far, MFG is a game changer for supported titles (tried it with CP2077).
Wootware's service as always is top notch. - RTX 5070 Ti - Lighting up my system - Mr T, 6 March 2025
Upgraded to this card from the Palit 4070.
While its a much bigger card and needed a 750W PSU, i am happy i did it !
Games look fantastic and the difference is notable on speeds and shading etc.
Only had this for a week, but very please and can recommend
The GamingPro also looks great with the RGB lit up.
I also like the placement of the Power cable, not blocking the RGB lighting.
Thanks Wootware
- Awesome card - Juandre, 4 March 2025
Definitely a must buy, haven't seen this card run over 60 degree celcuis. Upgraded from the Rx 7600. Massive performance gains.
- Great card from Palit - Yuri, 27 February 2025
So far great, runs very cool and boosts exceptionally well. Also, very quiet. So far (ignoring the pricing and stock availability issues), a good upgrade from my 3080 (around 30% - 40%).
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Certified Ful...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,599.00
Save: R 1,700!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
























