Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | Vampire Elite |
| Model | M718 RGB |
| Tracking | |
| Sensor | PixArt PMW3335 Sensor |
| Resolution Range | 100 DPI to 16,000 DPI |
| Max Acceleration | 40G |
| Polling Rate | 125Hz to 1000Hz |
| Power | |
| Battery Size | 1000mAh |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Recharge Rate | 12V 200mAh |
| General | |
| Design | Right-Handed Ergonomic |
| Programmable Buttons | 8 |
| Switch Type | Redragon Pro Switches |
| Switch Lifetime | 20 million clicks |
| Cable | 1.8m Braided USB 2.0 Type-C |
| Wireless Receiver | 2.4GHz Nano USB 2.0 Type-A |
| Features | Customisable RGB Lighting |
| 8 Total buttons | |
| 8 Programmable buttons | |
| 3 Side Buttons | |
| Dimensions | 124 x 92 x 42.5 mm (L x W x H) |
| Weight | 124g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,749.00
R1,299.00
Save: R 450!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X PURPLE SHADOW Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!









