Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | Trident Pro |
| Model | RD-M693-RGB |
| Design | Ergonomic |
| Colour | Black |
| Backlight | RGB |
| Connectivity | Bluetooth |
| 2.4GHz Wireless | |
| Wired | |
| Sensor | Optical Pixart 3104 |
| DPI Range | 100 – 8000 |
| Polling Rate | 1000Hz |
| Acceleration (ACC) | 15G |
| Programmable Buttons | 7 |
| Macro Buttons | 2 Side Macro Buttons |
| Battery | 700mAh Rechargeable |
| Battery Life | Up to 35 Hours |
| Dimensions | 124 x 64 x 40 mm |
| Weight | 91g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,749.00
R1,299.00
Save: R 450!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
LAMZU MAYA X PURPLE SHADOW Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!









